Ustawa o zdrowiu publicznym skierowana do dalszych prac w Komisji Zdrowia Ustawa zaklada m.in. zatrzymania wzrostu liczby przypadków otyłości i cukrzycy. Fot. archiwum RZ

Sejm skierował do dalszych prac w Komisji Zdrowia projekt ustawy o zdrowiu publicznym. Skoordynowane mają zostać działania na rzecz zdrowia publicznego.

We wtorek (21 lipca) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu przygotowanego przez ministerstwo zdrowia.

Przedstawiając projekt wiceminister zdrowia i pełnomocniczka rządu odpowiedzialna za jego przygotowanie Beata Małecka-Libera podkreśliła, że elementem ustawy będzie Narodowy Program Zdrowia (NPZ), czyli uchwalany na pięcioletnie okresy dokument strategiczny dla zdrowia publicznego.

NPZ ma być przyjmowany w drodze rozporządzenia rządu, a określone w nim cele mają przysłużyć się poprawie zdrowia i jakości życia Polaków. Pierwszy taki program ma objąć lata 2016-2020.

Jak wyjaśniła Małecka-Libera, zadania opisane w programie należą do dwóch kategorii - pierwsza z nich to zadania własne administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, druga zaś to te, które do nich nie należą, a które wymagają wsparcia finansowego ze środków przewidzianych na realizację programów określonych w NPZ.

Wiceminister przekonywała, że czas radykalnie zmienić myślenie o wydatkach na zdrowie, bo nie są to niepożądane koszty, a dobra inwestycja.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji opowiedzieli się przedstawiciele wszystkich klubów i kół parlamentarnych.

Maciej Orzechowski (PO) podkreślił, że w Polsce rośnie problem otyłości i nadwagi, który z kolei jest źródłem kolejnych problemów zdrowotnych. Zwrócił też uwagę na stosowanie używek, w tym dopalaczy, co bezpośrednio i pośrednio obciąża budżet medycyny naprawczej. W jego ocenie przewidziane w projekcie działania profilaktyczne dają szansę na zmianę tego stanu rzeczy.

Tomasz Latos (PiS) ocenił, że przedłożony projekt ustawy jest trudny, bo - jak wskazał - dotyczy zakresu kompetencji nieomal połowy składu Rady Ministrów. Jego zdaniem, wskutek "pewnego chaosu", pieniądze na programy profilaktyczne były dotąd wydawane mało efektywnie, a ustawa o zdrowiu publicznym nie byłaby potrzebna, gdyby ministerstwa, NFZ i samorządy działały skuteczniej.

Posłowie pytali m.in. o to, czy na koordynację działań dotyczących zdrowia publicznego zostaną przeznaczone dodatkowe środki. Małecka-Libera wyjaśniła, że będą to środki na stworzenie stanowiska pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego, który będzie wspierał ministra zdrowia. Podkreśliła, że nie ma potrzeby zatrudniania w tym celu kolejnych osób, bo w resorcie już dziś istnieje departament zdrowia publicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH