Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest, ale w praktyce zmian nie widać FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prawie dwie dekady fizjoterapeuci czekali na prawne zasady regulujące działalność tej grupy zawodowej. Po wielkich trudach, mimo niechęci samorządu lekarskiego i części decydentów, uchwalono odpowiednią ustawę. Jednak faktyczna sytuacja fizjoterapeutów i ich pacjentów nie uległa zmianie.

Ustawa weszła w życie 31 maja 2016 r. Fizjoterapeuci odtrąbili sukces, ale wkrótce okazało się, że w ich codziennej pracy tak naprawdę w kolejnych miesiącach nic się nie zmieniło.

Brakuje rozporządzeń
Jak przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Dariusz Jasiński z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, wciąż brakuje rozporządzeń ministra zdrowia do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, które faktycznie będą w sposób szczegółowy regulowały zasady działalności fizjoterapeutów i powołania samorządu dla tej grupy zawodowej.

Kiedy pojawią się ministerialne regulacje, na razie nie wiadomo. Po ponad roku od przyjęcia ustawy przez parlament fizjoterapeuci doczekali się jednak decyzji ministra w sprawie zwołania pierwszego zjazdu fizjoterapeutów, podczas którego ma zostać wreszcie powołany ich samorząd.

- Zgodnie z przepisami ustawy do zwołania pierwszego zjazdu uprawniony jest jedynie minister zdrowia, dlatego bez jego decyzji w tej sprawie kwestia ukonstytuowania samorządu tkwiła w zawieszeniu - wyjaśnia Jasiński i dodaje, że zjazd planowany jest na 28 grudnia.

Gotowi do wyborów
Fizjoterapeuci wybrali już członków Komitetu Organizacyjnego Samorządu Fizjoterapeutów (KOSF) jak i koordynatorów wojewódzkich. W czasie zjazdu spośród 340 uczestników wybiorą samorząd, czyli Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Jakie zadanie będzie ona pełnić? Jak wyjaśnia nam Renata Szczepaniak z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii zadania samorządu ściśle reguluje ustawa. Najważniejsze z nich to reprezentowanie fizjoterapeutów oraz sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu, w tym podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ustalanie standardów lub wytycznych w fizjoterapii, a także edukacja zdrowotna i promocja zdrowia.

- Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF), otrzymała ponadto w ustawie uprawnienia do: ustanawiania zasad etyki zawodowej, dbania o jej przestrzeganie oraz obrony godności zawodowej - wylicza Renata Szczepaniak.

Członkowie samorządu, czyli wszyscy fizjoterapeuci wpisani do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów (KRF) mają prawo wybierać i być wybieranymi do organów KIF, korzystać z pomocy tej Izby w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, z ochrony i pomocy prawnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH