Ustawa o tzw. sieci szpitali – bez poprawek w senackiej komisji zdrowia rozwiązania zaproponowane w ustawie należy wcześniej przetestować, przeprowadzając ich roczny pilotaż w dwóch województwach - przekonywał senator PO Tomasz Grodzki. Fot. PTWP

Senacka komisja zdrowia przyjęła we wtorek (28 marca) bez poprawek nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Senatorowie opozycji proponowali przeprowadzenie w dwóch województwach pilotażu nowych zasad finansowania szpitali.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało sześciu senatorów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obecny na posiedzeniu komisji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że nowe przepisy zapewnią obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne, a szpitalom zakwalifikowanym do sieci - stabilność i ciągłość finansowania.

Senator Tomasz Grodzki (PO) wyrażał opinię, że tak duża zmiana zasad finansowania szpitali nie powinna być wprowadzana przez zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.

Radziwiłł przypomniał, że rząd planuje zwiększanie nakładów na służbę zdrowia od 2018 r. (do 2025 r. mają one osiągnąć 6 proc. PKB; obecnie jest to 4,38 proc.). Wskazywał także, że obecny rząd zadecydował m.in. o programie bezpłatnych leków dla seniorów oraz o finansowaniu szczepień z budżetu państwa (a nie ze środków NFZ).

Grodzki przekonywał, że rozwiązania zaproponowane w ustawie należy wcześniej przetestować, przeprowadzając ich roczny pilotaż w dwóch województwach. Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest resort zdrowia; minister Radziwiłł argumentował, że przeprowadzenie pilotażu nie jest możliwe m.in. dlatego, że część szpitali specjalistycznych zakwalifikowanych do sieci będzie przyjmowała pacjentów z różnych regionów kraju.

Senator Grodzki zapowiedział, że poprawkę przewidującą przeprowadzenie pilotażu zgłosi podczas głosowania w Senacie jako wniosek mniejszości.

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL) Elżbieta Puacz pytała ministra zdrowia, czy posiadanie przez szpital własnego medycznego laboratorium diagnostycznego będzie uwzględniane w szczegółowych kryteriach kwalifikacji do sieci.

Zdaniem samorządu takie rozwiązanie poprawiłoby jakość wykonywanych badań i zapewniłoby lepszy nadzór nad pracą laboratorium (np. nad przechowywaniem pobranego materiału). W razie potrzeby diagnosta mógłby też konsultować z lekarzem zakres badań.

We wtorek (28 marca) Radziwiłł zapewnił, że resort chce "zdecydowanie zatrzymać wyprowadzanie laboratoriów ze szpitali". Zdaniem ministra outsourcing diagnostyki laboratoryjnej jest niekorzystny, ponieważ "duża część tej działalności mogłaby pozostać w rękach polskich i pewnie tak byłoby lepiej".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH