Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej ma być zielonym światłem dla pediatrów

W piątek (10 maja) do uzgodnień zewnętrznych trafiła ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej. - Projektowane przepisy o POZ wzbudzą zapewne spore kontrowersje, są jednak bardzo potrzebne - stwierdził na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Zgodnie z projektem nowych regulacji, po ich wejściu w życie pediatrzy oraz interniści zyskają możliwość zawierania kontraktów z NFZ na świadczenia w ramach praktyk podstawowej opieki zdrowotnej.

Pacjent ma zyskać większy wybór
- Obecnie dostęp do pediatrów w trybie ambulatoryjnym jest bardzo ograniczony, m.in. dlatego, że występuje znaczny deficyt lekarzy tej specjalności i często kontakt z pediatrą następuje dopiero w szpitalu - powiedział Bartosz Arłukowicz. - Nowe przepisy - poprzez zachęty finansowe - mają skłonić do robienia specjalizacji z pediatrii.

- Z drugiej strony rodzice będą wreszcie mogli wybierać - czy w placówce podstawowej opieki ich dziecko ma trafić do lekarza rodzinnego, pediatry, czy internisty. W myśl planowanych przepisów praktyki POZ tworzyć będą zespoły lekarzy właśnie tych trzech specjalizacji - dodał. - Pojawi się również możliwość trzykrotnej w ciągu roku zmiany przez pacjentów przychodni POZ, z której chcą korzystać.

Minister zdrowia zapowiedział także, iż po konsultacjach m.in. ze środowiskiem pediatrów, zwiększona zostanie - już jesienią br. - pula rezydentur w zakresie tej specjalizacji. Przypomniał, że istotny wzrost liczby pediatrów ma także poprawić dostępność do nich w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Stawka nadal kapitacyjna, ale więcej badań w ramach POZ
Na pytanie Rynku Zdrowia, czy przewidywana jest zmiana zasad finansowania świadczeń w POZ - ze stawki kapitacyjnej na mieszaną, uwzględniającą nie tylko liczbę pacjentów, ale i płatność za określone usługi medyczne, Bartosz Arłukowicz odpowiedział: - Nadal obowiązywać będzie finansowanie według reguł kapitacyjnych, jednak pracujemy nad tym, aby były one motywujące.

Resort zdrowia opracował także projekt wykazu badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej i nieobrazowej, które - jeśli nowe przepisy wejdą w życie - będą realizowane w ramach świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Na tej liście znalazło się ponad 50 rodzajów świadczeń ujętych w kilku grupach; są to badania:
• Hematologiczne
• Biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi
• Badania moczu
• Badania kału
• Badania układu krzepnięcia
• Badania mikrobiologiczne
• EKG w spoczynku
• USG jamy brzusznej
• Zdjęcia radiologiczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH