Ustawa o in vitro: dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego Siedziba Trybunału Konstytucyjnego FOT. Bartłomiej Cacko/BTK

W niedzielę (1 listopada) zaczyna obowiązywać ustawa o in vitro, ale jeszcze przed jej wyjściem w życie do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły dwa wnioski ws. jej przepisów: dot. pobierania komórek od nieświadomych dawców oraz zarodków samotnych kobiet. Pojawia się też wiele pytań co do stosowania nowego prawa w praktyce.

Dotychczas w Polsce nie było ustawowych regulacji dotyczących procedury zapłodnienia pozaustrojowego, choć pierwsze dziecko urodzone w naszym kraju dzięki tej metodzie wkrótce skończy 28 lat.

W czerwcu tego roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska naruszyła unijne przepisy, nie wprowadzając odpowiednich przepisów dotyczących komórek rozrodczych, tkanek płodowych i tkanek zarodkowych. Regulacje te powinniśmy byli wdrożyć w 2008 r.

Poszanowanie godności człowieka
Ustawa o leczeniu niepłodności, przygotowana przez rząd Ewy Kopacz, ma w końcu uregulować kwestie związane z in vitro. Zapisano w niej, że leczenie niepłodności jest prowadzone z poszanowaniem godności człowieka, prawa do życia prywatnego i rodzinnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony życia, zdrowia, dobra i praw dziecka. Dlatego procedura in vitro ma być dostępna tylko dla par.

Może to oznaczać, że po wejściu ustawy w życie samotne kobiety nie tylko nie będą mogły korzystać z tej metody, ale nie wolno im będzie wykorzystać już utworzonych i przechowywanych ich zarodków. W ustawie nie ma przepisów przejściowych, które regulowałyby tę kwestię.

Właśnie brak takich regulacji zaskarżył w tym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem kwestia braku dostępności procedury in vitro dla samotnych kobiet wymaga oddzielnego rozważenia, ale na razie za wcześnie na decyzje w tej sprawie.

Opinie w sprawie dostępności in vitro dla samotnych kobiet nie są jednoznaczne; część ekspertów uważa, że ustawa tego nie wyklucza. Resort zdrowia jednak podkreślał, że intencją ustawodawców było "zapewnienia przyszłemu dziecku prawa do przyjścia na świat i wychowywania w pełnej rodzinie", dlatego in vitro możliwe ma być, jeśli kobieta pozostaje w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu.

Nie są to jedyne zastrzeżenia RPO
do ustawy o leczeniu niepłodności. Kilka tygodni temu Bondar pytał MSW o zamieszczanie danych dotyczących zapłodnienia in vitro w aktach stanu cywilnego. Zgodnie z ustawą, w przypadku tzw. dawstwa innego niż partnerskie, partner kobiety poddawanej in vitro przed przeniesieniem zarodka musi złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa. Informacja o tym będzie umieszczana w aktach stanu cywilnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH