Upaństwowienie ratownictwa medycznego ponownie do komisji, ale wiceminister nie ma wątpliwości Fot. PTWP

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który zakłada upaństwowienie tego systemu, został w czwartek (22 marca) ponownie skierowany do komisji zdrowia. Podczas drugiego czytania poprawki zgłosiła Platforma Obywatelska.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreślała, że rozwiązania zawarte w projekcie - m.in. upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego - są korzystne dla pacjentów.

Posłanka PiS Anna Czech zaznaczyła, że projekt zmniejsza liczbę dyspozytorni medycznych. Oceniła, że tworzenie wielostanowiskowych dyspozytorni poprawi zarządzanie zespołami ratownictwa i przyniesie skrócenie mediany czasu dojazdu zespołów ratownictwa na miejsce zdarzenia oraz lepsze ich wykorzystanie.

Klub PO złożył do projektu poprawki. Poseł Rajmund Miller zapowiedział, że jeśli nie zostaną przyjęte, PO będzie głosowała przeciw. Miller ocenił, że zmiany zaproponowane w noweli idą "w dobrym kierunku". - Ustawa zawiera jednak przepisy, z którymi nie możemy się zgodzić. Przepisy, które są przedstawione z nieprawdziwymi uzasadnieniami. To jest artykuł, który mówi o upublicznieniu ratownictwa medycznego - powiedział.

Wiceminister: pogotowie powinno być państwowe
Miller dodał, że w uzasadnieniu projektu resort zdrowia nie przewiduje kosztów, jakie może ponieść Polska w związku z zaskarżeniem tego artykułu przez Danię. - Ponieważ jeden z podmiotów, który wykonuje usługi dla Państwowego Ratownictwa Medycznego, jest firmą z Danii - powiedział.

Inni posłowie mówiąc o zmianach w systemie ratownictwa medycznego twierdzili, że dochodzi wręcz do jego "nacjonalizacji", gdyż nie będą w nim mogły znajdować się podmioty prywatne. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko odpowiadając powiedziała, że "jeśli dobrze rozumiemy słowo nacjonalizacja, to nikt nie powinien go używać ponieważ oznacza ono zupełnie inną sytuację".

Dodała, że rozwiązania dotyczące systemu ratownictwa medycznego w Unii Europejskiej są różnorodne. - Unia dopuszcza takie rozwiązania jakie są korzystne dla mieszkańców konkretnego kraju. Mamy przykłady krajów skandynawskich, gdzie służby ratownicze są służbami państwowymi, mamy też systemy ratownictwa w niektórych krajach unii oparte na organizacjach pozarządowych bądź też na systemach prywatnych - mówiła wiceminister.

Argumentem przemawiającym za upaństwowieniem systemu jest, jak mówiła, m.in. ścisła współpraca z innymi służbami ratowniczymi, np. strażą pożarną i policją. - Nikt nie kwestionuje tego, że te służby powinny być państwowe - wskazała.

Kosztów nie będzie?
Odpowiadając na wątpliwości dotyczące kosztów i odszkodowań jakie państwo może ponieść na skutek roszczeń zmuszonej do wycofania się z rynku firmy zagranicznej, której karetki obsługują system ratownictwa medycznego, wiceminister Szczurek-Żelazko przekonywała, że nie podziela takich obaw.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH