Unia zwołuje spotkanie ws. jakości powietrza; Polski już tam nie zaproszono... Polska i Bułgaria zostały wcześniej pozwane w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Fot. Flickr/oatsy40 (CC BY 2.0)

Komisja Europejska poinformowała w piątek (19 stycznia), że na 30 stycznia zwołuje spotkanie 9 krajów członkowskich, aby znaleźć rozwiązanie problemu złej jakości powietrza. Wśród zaproszonych nie ma Polski, która została już w tej sprawie pozwana przed unijny Trybunał.

W spotkaniu na szczeblu ministrów mają wziąć udział Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Węgry, Rumunia, Słowacja i Wielka Brytania. Nad tymi dziewięcioma państwami wisi widmo pozwu za przekraczanie uzgodnionych limitów jakości powietrza do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

- To spotkanie zostało zwołane z trzech powodów. Aby chronić obywateli, by wyjaśnić, że bez poprawy będą konsekwencje prawne oraz by przypomnieć krajom członkowskim, że ten krok jest końcowym etapem - niektórzy mogliby powiedzieć zbyt długiego - okresu, w którym oferujemy pomoc, rady i ostrzeżenia - oświadczył unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella.

Bułgaria i Polska pozwane
Unijna dyrektywa dotycząca jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy zobowiązuje państwa członkowskie do ograniczenia narażenia obywateli na substancje zanieczyszczające - głównie dwutlenek azotu (NO2) i pył zawieszony (PM10).

Komisja nie zdecydowała się na zaproszenie Polski i Bułgarii, które również nie spełniają unijnych norm.

- Polska i Bułgaria zostały wcześniej pozwane w tej sprawie do Trybunału (Sprawiedliwości UE). Dlatego nie zostały uwzględnione w tych działaniach - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Enrico Brivio.

Bułgaria w kwietniu ubiegłego roku przegrała wytoczoną jej sprawę. Trybunał orzekł, że kraj ten od 2007 r. co najmniej do 2014 r. systematycznie nie przestrzegał dziennych i rocznych dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu PM10.

Sędziowie uznali, że Bułgaria nie zdołała wykazać, iż pomimo trwałego przekroczenia wartości dopuszczalnych podjęła niezbędne działania, aby przekroczenia trwały jak najkrócej. Warszawa wspierała Sofię w tej sprawie, występując w charakterze tzw. interwenienta przed Trybunałem.

Sprawa dotycząca Polski, która została pozwana w grudniu 2015 r., nie została jeszcze rozstrzygnięta.

"Smog bierze się z biedy"
Jak przyznała we wrześniu 2017 r., podczas konferencji poświęconej walce ze smogiem, wiceszefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz, na leczenie chorób nim spowodowanych wydajemy rocznie 60 mln zł.

Poprawa jakości powietrza wymaga przede wszystkim wymiany pieców. To ogromne wyzwanie bo - jak mówił podczas wspomnianej konferencji Łukasz Pytliński z Polskiego Alarmu Smogowego - ok. 66 proc. budynków jednorodzinnych w Polsce ma kotły na węgiel, gazem ogrzewanych jest tylko 18 proc. budynków. Ponad 60 proc. kotłów w Polsce to tzw. kotły wielopaliwowe, w których oprócz węgla można spalać praktycznie wszystko, w tym plastikowe butelki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH