USA: sukces Obamacare - tylko 33 mln Amerykanów bez ubezpieczenia Sukces Obamacare. Fot. archiwum

Liczba osób nieubezpieczonych spadła w USA z prawie 42 mln w 2013 r. do 33 mln (10,4 proc. społeczeństwa) w 2014 r., kiedy weszła w życie reforma opieki zdrowia Obamacare - poinformowało US Census Bureau, czyli urząd zajmujący się spisem ludności.

Zgodnie z opublikowanym w środę (16 września) raportem, w całym ubiegłym roku żadnego ubezpieczenia nie miało 10,4 proc. mieszkańców USA, podczas gdy w roku 2013 ten odsetek wynosił 13,3 proc., a w 2010 prawie 16 proc.

Ponadto US Census podał, że średni dochód gospodarstwa domowego wynosił w ub. roku prawie 54 tys. dolarów i nie różnił się statystycznie od tego w 2013 roku.

Spadek w ubiegłym roku liczby osób nieubezpieczonych o prawie 9 mln związany jest z wejściem w życie reformy systemu opieki zdrowotnej, powszechnie zwanej Obamacare, która rozszerza krąg obywateli kwalifikujących się do bezpłatnego publicznego leczenia (w ramach programu Medicaid) oraz dotuje prywatne polisy medyczne dla osób mało zarabiających.

W założeniach twórców reformy skorzystały też na niej osoby chore, którym dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały polisy bądź żądały znacznie wyższych składek z racji podwyższonego ryzyka. Teraz muszą przyjąć wszystkich, którzy się zgłoszą.

Uchwalona w 2010 roku przez Kongres ustawa o reformie opieki zdrowotnej (ang. Affordable Care Act) od początku była przedmiotem ostrej walki między Demokratami a Republikanami.

Ci drudzy argumentują, że ustawa stanowi zagrożenie dla wolności osobistej i jest przejawem socjalizmu i już ponad 50 razy bezskutecznie próbowali ją obalić, wykorzystując do tego także drogę prawną. Ale w czerwcu Sąd Najwyższy potwierdził legalność zapisów o państwowych dotacjach dla osób, które wykupują polisy zdrowotne w ramach Obamacare.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH