USA: nie ma konsensusu ws. reformy zdrowotnej

Panuje przekonanie, że jeśli Kongres przed kwietniem nie przyjmie ustawy, reforma przepadnie

Barack Obama wraz z liderami demokratów próbował przekonać republikanów do poparcia reformy, która ma objąć ubezpieczeniem medycznym kilkadziesiąt milionów nieubezpieczonych Amerykanów i  zmniejszyć koszty usług zdrowotnych.

Politycy republikańscy podkreślali, że rządowy plan reformy zmierza do nadmiernej regulacji systemu ochrony zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych przez rząd, co nie poprawi dostępności ubezpieczeń ani jakości usług medycznych i podniesie ich koszty.

Większość republikanów chce, by prace nad reformą rozpocząć od nowa. Domagają się, m.in. reformy systemu pozwów, aby ograniczyć wysokość odszkodowań, ale demokraci nie chcą się na to zgodzić. Uważa się, nie chcą zaszkodzić prawnikom, zainteresowanym w utrzymaniu status quo. Prawnicy są jedną z grup zawodowych popierających Partię Demokratyczną.

Republikanie zarzucali prezydentowi, że w przygotowaniu rządowego projektu ustawy o reformie Biały Dom i demokratyczna większość w Kongresie nie uwzględniły ich uwag.

Demokraci odrzucają te zarzuty i przypominają, że w ustawach uchwalonych przez Senat i Izbę Reprezentantów, poszli na daleko idące kompromisy. Ustawa Senatu nie przewiduje w związku z tym, np. utworzenia państwowej ubezpieczalni, która byłaby konkurencją dla prywatnych firm ubezpieczeniowych.

Zgodnie z przewidywaniami analityków, nie udało się wypracować kompromisu. Panuje przekonanie, że jeśli Kongres przed kwietniem nie przyjmie ustawy, reforma przepadnie. Barack Obama chce więc, by ustawę przyjęto w ciągu najbliższych tygodni. Jeśli nie przekona do tego republikanów, demokraci mogą spróbować uchwalić reformę zwykłą większością głosów w Senacie.

Planowaną reformą ochrony zdrowia zostałaby na pewno objęta część licznej populacji imigrantów, mieszkających w USA, którzy co prawda cieszą się lepszym na ogół zdrowiem niż rodowici Amerykanie, ale ich odporność na otyłość i cukrzycę – amerykańskie plagi, jest różna.

Jennifer Van Hook, która prowadzi badania wśród dzieci imigrantów na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania twierdzi, że rosnąca liczba imigrantów będzie miała wyraźny wpływ na zdrowie amerykańskiej populacji. Prawie jedna czwarta amerykańskich dzieci ma przynajmniej jednego rodzica, który jest imigrantem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH