USA: Sąd Najwyższy uznał legalność reformy Obamy w ochronie zdrowia

Sąd Najwyższy USA uznał zasadniczą część reformy Baracka Obamy, zapewniającą niemal wszystkim Amerykanom ubezpieczenia zdrowotne, za zgodną z konstytucją – to doniosłe zwycięstwo polityczne prezydenta.

Sąd Najwyższy zakwestionował jeden z elementów reformy, ale zaakceptował jej zasadniczą treść: wprowadzenia nakazu ubezpieczenia medycznego wszystkich obywateli, co oznacza obowiązek wykupienia polis na prywatnym rynku przez tych, których nie ubezpiecza pracodawca.

Pięciu spośród dziewięciu członków Sądu Najwyższego głosowało za orzeczeniem, które uznaje reformę za zgodną z konstytucją. Szalę głosowania przeważył na jej korzyść przewodniczący Sądu Najwyższego John Roberts.

Reforma uchwalona dwa lata temu przez Kongres z inicjatywy Obamy wywołała zaciekłą opozycję. Władze 26 stanów rządzonych przez republikanów, popierane przez prominentnych polityków Partii Republikańskiej, zaskarżyły nakaz wykupienia polis ubezpieczeniowych jako sprzeczny z konstytucją.

Trzy federalne sądy apelacyjne przyznały dotąd słuszność rządowi Obamy. Skarżący odwołali się wówczas do Sądu Najwyższego.

W USA nie ma dotąd ubezpieczeń zdrowotnych 33 mln obywateli.

Decyzja Sądu Najwyższego, który rozpatrywał pozew złożony przez władze 26 stanów, kwestionujące konstytucyjność ustawy, oznacza, że od 2014 r. wszyscy Amerykanie będą mieli obowiązek wykupienia ubezpieczenia albo zapłacą karę nakładaną w formie podatku.

Sąd stosunkiem głosów 5 do 4 uznał za legalną zasadniczą część ustawy: wprowadzenie nakazu ubezpieczenia medycznego wszystkich obywateli, co oznacza obowiązek wykupienia polis na prywatnym rynku przez tych, których nie ubezpiecza pracodawca. Osoby, które tego nie zrobią, będą podlegały karze w formie podatku.

Korzystne orzeczenie sądu jest istotne dla całej ustawy, bo nakaz ubezpieczenia jest podstawą całej reformy, gdyż napływ nowych klientów do firm ubezpieczeniowych ma im zrekompensować dodatkowe koszty wynikające z innych postanowień reformy. Chodzi tu przede wszystkim o ustawowe zobowiązanie firm ubezpieczeniowych, że będą przyjmowały wszystkich jako klientów, włącznie z osobami cierpiącymi już na rozmaite choroby. Szacuje się, że nakaz ubezpieczenia przyniesie rocznie ok. 4 mld dol.

Sąd Najwyższy zakwestionował jeden z elementów reformy - o rozszerzeniu zasięgu programu Medicaid, czyli federalnego programu ubezpieczeń dla osób o najniższych dochodach. Sąd uznał za niezgodny z konstytucją zapis nakładający na stany obowiązek objęcia nim większej liczby biednych rodzin pod groźbą cofnięcia dotacji federalnych. "W tym wypadku stany nie miałby wyboru" - orzekł sąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH