UOKiK: ponad 80 proc. solariów zagraża naszemu zdrowiu

Ponad 80 proc. skontrolowanych w 2010 r. urządzeń do opalania przekraczało normę promieniowania UV - poinformował we wtorek (28 grudnia) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według specjalistów gwałtownie zwiększa to ryzyko nowotworów skóry.

Urząd przedstawił raport z wyników kontroli 157 urządzeń do opalania, dokonanej przez Inspekcję Handlową w II i III kwartale 2010 r. Łukasz Bystrzyński z UOKiK podkreślił, że 83 proc. z tych urządzeń miało przekroczoną normę natężenia promieniowania ultrafioletowego (UV), w skrajnych przypadkach nawet sześciokrotnie.

Można zauważyć jednak pewną poprawę: w II kwartale mieliśmy około 90 proc. przekroczeń, a w III około 70 proc. powiedział Bystrzyński. Dodał, że pełnej kontroli laboratoryjnej poddano 18 urządzeń i wszystkie miały przekroczoną normę. W rezultacie zakazano używania pięciu typów urządzeń w solariach.

Bystrzyński przypomniał, że pierwszą kontrolę solariów przeprowadzono w 2008 i 2009 r. przy okazji zmiany unijnych norm i jej wyniki okazały się na tyle złe, że zdecydowano się ją powtarzać corocznie. W całej UE skontrolowano wtedy 500 urządzeń i stwierdzono przekroczenie norm natężenia promieniowania ultrafioletowego w 80 proc. przypadków. W Polsce poddano wtedy pełnej kontroli laboratoryjnej 12 łóżek opalających i wszystkie miały przekroczone normy podkreślił.

Wiceprezes UOKiK Małgorzata Kozak wyjaśniła, że tegoroczne badania solariów jeszcze się nie zakończyły, ale cząstkowe wyniki okazały się tak „zatrważające”, że Urząd zdecydował się je przedstawić już teraz. Kozak zapewniła, że dobór próby urządzeń do kontroli został przeprowadzony w taki sposób, by pokryć jak największą część rynku.

Kontrole nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku podkreśliła wiceprezes.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH