UNICEF ocenia stan zdrowia polskich dzieci

Polska znalazła się nieco powyżej średniej (na 18 miejscu) w rankingu UNICEF porównującym warunki i jakość życia dzieci w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa w 29 najbardziej rozwiniętych krajach świata. Jednak eksperci wskazują, iż w subiektywnej ocenie polskie dzieci znacznie gorzej oceniają swoją sytuację, niż wynika to z rankingu. Martwić powinien także drastyczny - o 100 proc. - wzrost liczby dzieci z nadwagą, największy w grupie badanych państw.

Autorzy raportu "Warunki i jakość życia w krajach rozwiniętych. Analiza porównawcza" oceniając stan zdrowia i bezpieczeństwa najmłodszych wzięli pod uwagę takie wskaźniki, jak: współczynnik umieralności niemowląt (zgony dzieci poniżej 12 miesiąca życia na 1000 żywych urodzeń) i niska masa urodzeniowa (dzieci poniżej 2500 gramów), poziom wyszczepialności (odsetek dzieci w wieku 12-23 miesięcy zaszczepionych przeciwko odrze, polio oraz błonicy, krztuścowi i tężcowi), a także współczynnik umieralności dzieci i młodzieży do 19 roku życia.

Polska - raz lepiej, raz gorzej
Jeśli chodzi o odsetek umieralności niemowląt, 26 z 35 analizowanych państw odnotowało obniżenie tego współczynnika do 5 lub mniej zgonów na 1000 żywych urodzeń. Jedynym krajem, w którym współczynnik ten kształtuje się powyżej 8, jest Rumunia.

Polska, niestety, nadal znajduje się w dole stawki, zajmując 24 miejsce, z ponad 5 zgonami niemowląt na 1000 żywych urodzeń. Dla porównania, w najwyżej sklasyfikowanych państwach (Islandia, Finlandia, Szwecja, Luksemburg i Słowenia) odnotowuje się poniżej 2,5 zgonów na 1000 żywych urodzeń.

Autorzy badania zwrócili też uwagę na niską, 26 pozycję Stanów Zjednoczonych. Możliwe, że jest ona wynikiem faktu, iż w USA współczynniki umieralności niemowląt mogą obejmować zgony dzieci z wyjątkowo niską i niską masą urodzeniową, które przez jakiś czas są utrzymywane przy życiu, a które w innych krajach nie byłyby zakwalifikowane jako żywe urodzenia.

Zdecydowanie lepiej Polska wypada natomiast w statystyce dotyczącej niskiej masy urodzeniowej, znajdując się na 9 miejscu, tuż za krajami, którym udało się zredukować ten odsetek poniżej 5 proc. Jednak już w zakresie współczynnika umieralności dzieci i młodzieży spadamy na 22 pozycję (23 zgony na 100 tys.). To dwa razy więcej niż w zajmującej pierwsze miejsce Islandii. Chodzi o zgony w wyniku samobójstw, morderstw, wypadków drogowych, utonięć, upadków oraz pożarów.

O dobrej pozycji Polski w ogólnym zestawieniu zdecydowało wysokie, siódme miejsce pod względem wyszczepialności dzieci, wynoszące powyżej 95 procent.

Ewa Falkowska z UNICEF Polska zwraca uwagę na różnice między wynikami badań i opiniami ekspertów, a subiektywnymi ocenami samych dzieci. - W Grecji dzieci tak świetnie oceniły swoje warunki i jakość życia, że kraj ten z 25 miejsca w rankingu znalazł się na wysokim 5 miejscu w zestawieniu oceniającym satysfakcję dzieci z życia. Podobnie jest w przypadku Hiszpanii - mówi Falkowska, dodając, że badania były jednakże prowadzone w latach 2009-2010, tj. przed największymi problemami finansowymi obu państw.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH