UNICEF i Fundacja Philips wraz z partnerami rozpoczynają projekt Maternal and Newborn Health Innovations (Innowacje na rzecz zdrowia matki i noworodka)

Nowy Jork, 23 września 2015 r. - UNICEF i Fundacja Philips, we współpracy z Concern Worldwide, Maker i Gearbox rozpoczęły realizację projektu Maternal and Newborn Health Innovations, który ma pomóc w ratowaniu życia i poprawie zdrowia kobiet ciężarnych i dzieci w Kenii.

UNICEF i Fundacja Philips będą - pod kierunkiem rządu kenijskiego oraz komitetu sterującego projektem w Ministerstwie Zdrowia - przyczyniać się do rozwoju innowacyjnych technologii i rozwiązań zdrowotnych ukierunkowanych na ochronę zdrowia matek, noworodków i starszych dzieci. Współpraca pomoże w stworzeniu nowatorskich terapii dla szczególnie narażonych matek i dzieci oraz przyczyni się do zmniejszenia umieralności kobiet ciężarnych i noworodków. Ta inwestycja odzwierciedla zobowiązanie rządu Kenii do inwestowania w innowacyjne, rodzime rozwiązania w dziedzinie ochrony zdrowia matek i noworodków.

W krajach rozwijających się, takich jak Kenia, wskaźniki umieralności matek, noworodków i starszych dzieci są wciąż zbyt wysokie. W 2014 r. Kenia doprowadziła do obniżenia wskaźnika umieralności dzieci do lat 5 do poziomu 52 na 1000, w porównaniu z poziomem 90 na 1000, który odnotowano w 2003 r., jednak nadal nie spełnia wymogów milenijnego celu rozwoju nr 4, który do 2015 r. przewidywał spadek tego wskaźnika do poziomu 33 na 1000. Umieralność noworodków jest również zbyt wysoka i utrzymuje się na poziomie 22 na 1000 żywych urodzeń. Jedną z istotnych przyczyn tego stanu rzeczy jest brak sprzętu medycznego i technologii medycznych pozwalających na stosowanie choćby najbardziej podstawowych terapii dla kobiet ciężarnych i noworodków, szczególnie w obszarach oddalonych, w których służba zdrowia nie dysponuje podstawowymi zasobami medycznymi.

Do 2018 roku UNICEF i Fundacja Philips wraz z organizacjami partnerskimi i lokalnymi ośrodkami innowacji, pod kierunkiem rządu kenijskiego, mają zamiar stworzyć i rozwinąć innowacyjne, oszczędne i projektowane na miejscu urządzenia medyczne. Przyczynią się one do lepszego i bardziej wyrównanego dostępu do opieki ratującej życie kobietom i dzieciom w całej Kenii.

Jak mówi Sharad Sapra, Dyrektor Globalnego Centrum Innowacji UNICEF: "Co roku na całym świecie dla 1 miliona noworodków dzień narodzin jest jednocześnie dniem ich śmierci. Jednak dzięki wzmocnieniu systemów opieki zdrowotnej i innowacyjnym rozwiązaniom, które służą zarówno matkom, jak i dzieciom, szanse na przeżycie wydatnie wzrastają".

Projekt Maternal and Newborn Health Innovations jest finansowany przez Fundację Philips i wykorzystuje lokalną wiedzę fachową Philips Research Africa w Nairobi do szkolenia przedsiębiorców społecznych i do pośredniczenia w transferze technologii opieki zdrowotnej w Kenii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH