UE zaostrza limity radioaktywności dla żywności z Japonii

Kontrole żywności sprowadzanej z Japonii do UE będą prowadzone według niższych, a więc bardziej restrykcyjnych, dopuszczalnych poziomów radioaktywności - zapowiedział przewodniczący KE.

Nowe limity mają być głosowane 8 kwietnia.

- Mamy rozporządzenie, które było przyjęte po Czarnobylu, zgodnie z ówczesnym stanowiskiem naukowców. Japonia jest wrażliwa na wszystko, co dotyczy bezpieczeństwa żywności i ma inne limity niż my. Jednak tymczasowo, w związku z zaistniałą sytuacją, zdecydowaliśmy się przyjąć japońskie wartości (dopuszczalnych poziomów radioaktywności), które są niższe niż nasze - oświadczył Jose Manuel Barroso 5 kwietnia w Strasburgu .

Komisja Europejska zarządziła niedawno wzmocnienie kontroli żywności i pasz z regionów Japonii, które mogły być narażone na napromieniowanie w związku z poważnym uszkodzeniem elektrowni atomowej Fukushima po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca. W rozporządzeniu z 24 marca KE poleciła krajom UE kontrole pod kątem obecności cezu oraz jodu, określając ich maksymalne dopuszczalne stężenia. Normy te były przeniesione z unijnego rozporządzenia przyjętego w 1987 roku po katastrofie w Czarnobylu.

Frederic Vincent, rzecznik KE ds. zdrowia poinformował, że poprawka do tego rozporządzenia polegająca na przyjęciu japońskich limitów stężeń radioaktywnych pierwiastków, będzie głosowana przez kraje UE w piątek podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w Brukseli.

Zgodnie z postanowieniami KE, państwa UE mają sprawdzać 20 proc. żywności sprowadzanej z czterech prefektur wokół elektrowni Fukushima oraz 10 proc. z 12 dalej położonych. Kontrole przeprowadzają też Japończycy: w przypadku żywności z tych czterech prefektur, gdzie doszło do skażenia, chodzi o 100-procentową kontrolę. Produkty takie mają trafiać do UE jedynie z zaświadczeniem. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH