UE: za mało badań przesiewowych w kierunku wykrywania wirusowego zapalenia wątroby

Europa nie wywiązuje się z obowiązku zapewnienia obywatelom badań przesiewowych w kierunku wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby - wynika z międzynarodowego raportu dotyczącego zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby, który został opublikowany we wtorek (6 listopada) w Brukseli.

Raport "Euro Hepatitis Care Index", opublikowany w ramach konferencji zorganizowanej przez prezydencję Cypru w UE, zestawia politykę w zakresie wirusowego zapalenia wątroby 27 państw członkowskich UE, Szwajcarii, Norwegii i Chorwacji. Jego wyniki wskazują na deficyt badań przesiewowych wśród obywateli, a w szczególności w grupach ryzyka oraz na poważne nierówności w poziomie opieki wśród państw członkowskich UE.

Wynika z niego, że znaczny odsetek infekcji nie jest wykrywany odpowiednio wcześnie, co skutkuje wtórnymi powikłaniami i zwiększa prawdopodobieństwo bezwiednego zarażania wirusem innych. Ustalenia te potwierdzają również obserwacje dokonane przez stowarzyszenia pacjentów oraz lekarzy.

 - Nawet bogate kraje, takie jak Niemcy, nie osiągają dobrych wyników, jeśli chodzi o badania przesiewowe - uważa Tatjana Reic, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Wątroby (ang. European Liver Patients Association, ELPA).

Dodała: - W Europie jest zarówno zaplecze, jak i doskonali lekarze i pielęgniarki, którzy nie leczą jednak tylu pacjentów, ilu mogą, z uwagi na niedostępność skutecznych i systematycznych badań przesiewowych wykrywających wirusa na wczesnym etapie rozwoju. Niewykryte wirusowe zapalenie wątroby prowadzi do poważnych uszkodzeń wątroby i nowotworów, a więc realnego zagrożenia dla życia pacjenta - 

Raport "Euro Hepatitis Care Index" został przygotowany przez Health Consumer Powerhouse (HCP) - szwedzką organizację zrzeszającą ekspertów, na zlecenie i za fundusze ELPA. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Francja, na kolejnych pozycjach znajdują się Słowenia i Niemcy.

Jak powiedziała Tatjana Reic, Francja jest jedynym krajem w Europie, który opracował ogólnokrajowy plan uwzględniający wszystkie aspekty pomocy w zakresie wirusowego zapalenia wątroby.

- Komisja Europejska powinna potraktować wnioski z raportu jako okazję do zachęcenia państw członkowskich do wdrażania krajowych strategii w zakresie wirusowego zapalenia wątroby oraz wymiany najlepszych praktyk - tak, jak odbywa się to w innych dziedzinach – przekazała Reic.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH