UE: transgraniczna opieka zdrowotna już za półtora roku

25 października 2013 r. wejdzie w życie unijna dyrektywa w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej, umożliwiająca obywatelom UE leczenie w innym kraju, a następnie zwrot kosztów terapii do poziomu gwarantowanego w kraju ubezpieczenia.

Dzięki dyrektywie na leczenie do Polski będą mogli przyjeżdżać chorzy z całej Unii. Zarówno publiczne, jak i komercyjne szpitale liczą na pacjentów z Wielkiej Brytanii, Francji lub Niemiec - informuje Puls Biznesu.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, już w styczniu 2011 r. Parlament Europejski (PE) przyjął dyrektywę o korzystaniu z usług medycznych w UE. Do 2013 r. kraje członkowskie mają czas na jej przystosowanie do swojego prawa i przygotowanie Krajowych Punktów Kontaktowych, w których pacjenci będą mogli uzyskać informację na temat leczenia za granicą.

Czytaj. Parlament Europejski: leczenie bez granic od 2013 roku

Przypomnijmy, że ministrowie zdrowia krajów UE przyjęli dyrektywę o korzystaniu z usług medycznych w UE 8 czerwca 2010 r., przy sprzeciwie Polski. Jak wyjaśniała ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz, dyrektywa daje prawo do leczenia za granicą oraz swobody wyboru lekarza lub placówki ochrony zdrowia także w kraju, niezależnie od tego, czy ma ona podpisany kontrakt z NFZ, czy też nie. Płatnik w każdym wypadku musiałby zwracać koszty.

W styczniu 2011 r. (po przyjęciu dyrektywy przez PE) Ministerstwo Zdrowia informowało, że Polska może nie wdrażać zapisów dyrektywy UE o usługach medycznych, jeżeli uzna, że szkodzą krajowemu systemowi ochrony zdrowia.

MZ podkreślało, że wstępna analiza kosztów wdrożenia dyrektywy została przeprowadzona we wrześniu 2008 r. Przy założeniu, że w konsekwencji wejścia w życie dyrektywy NFZ musiałby pokrywać także koszty świadczeń udzielanych przez polskich świadczeniodawców "bezkontraktowych", wdrożenie dyrektywy mogłoby kosztować około 3,2 mld zł.

Czytaj. Dyrektywa o usługach medycznych: Polska może się odwołać

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH