UE: poznaliśmy priorytety zdrowotne polskiej prezydencji

Na czas przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w obszarze zdrowia publicznego wyznaczono dwa główne priorytety. Pierwszym jest zmniejszanie różnic w stanie zdrowia społeczeństw Europy, w ramach którego uwaga skupiona zostanie m. in. na zapobieganiu i leczeniu zaburzeń komunikacyjnych u dzieci. Drugi priorytet to zapobieganie chorobom mózgu i schorzeniom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.

W ramach pierwszego priorytetu polska prezydencja będzie się także koncentrować na zapobieganiu i kontroli chorób układu oddechowego u dzieci oraz na działaniach promujących ich właściwe odżywianie i aktywność fizyczną. W ramach priorytetu drugiego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę stałego zainteresowania kwestiami związanymi ze starzeniem się społeczeństw europejskich. Chodzi przy tym o nadanie większego znaczenia zapobieganiu i leczeniu chorób typowych dla podeszłego wieku oraz podkreślenie związanego z tym problemu zagrożonej stabilności finansowej europejskich systemów ochrony zdrowia.

Minister Ewa Kopacz zapowiada również, że w ramach priorytetów prezydencji zostanie uchwalona przez Sejm ustawa o zdrowiu publicznym. Zaplanowano ponadto blisko 30 wydarzeń i spotkań. Inauguracyjne nieformalne spotkanie ministrów zdrowia UE odbędzie się w Sopocie w dniach 4-6 lipca. Jego tematem ma być m.in. kwestia dopalaczy.

Zaburzenia komunikacyjne

Badania dzieci rozpoczynających naukę w szkole, prowadzone od kilku lat przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach (we współpracy z innymi krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi) wykazały, że obecnie co piąte dziecko ma różnego rodzaju problemy ze słuchem, co trzecie dziecko ma problemy ze wzrokiem, a co czwarte cierpi na zaburzenia artykulacji.

Prof. Krzysztof Kochanek z IFiPS w Kajetanach wyjaśnił, że wszelkie zaburzenie słuchu, wzroku i mowy przekładają się na zaburzenia procesu komunikacyjnego u dzieci.  Jedyną szansą na zapobieganie ich skutkom jest wczesne wykrywanie oraz wdrażanie programów terapii i rehabilitacji. Dlatego jednym z celów prezydencji będzie uzyskanie poparcia dla stworzenia centrum koordynującego i monitorującego programy badań przesiewowych na bazie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz sieci ośrodków współpracujących na terenie Europy.

- Zależy nam, aby Kajetany odgrywały rolę wiodącą w tym systemie. Mamy ku temu wszelkie podstawy - ocenia prof. Kochanek.

Zasadniczym celem priorytetu związanego z wyrównywaniem szans edukacyjnych u dzieci z zaburzeniami komunikacyjnymi jest opracowanie i przyjęcie konkluzji, która zachęci państwa członkowskie UE do ustanawiania krajowych lub regionalnych programów polityki zdrowotnej w zakresie badań przesiewowych słuchu, wzroku i mowy u dzieci rozpoczynających edukację.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH