UE ma nową strategię walki z narkotykami, w tym z dopalaczami

Komisja Europejska ogłosiła strategię walki UE z narkotykami, po raz pierwszy w szerokim zakresie obejmując nią substancje psychotropowe, tzw. dopalacze, o co apelowała Polska.

W 2010 roku UE zidentyfikowała rekordową liczbę 41 takich substancji. Będą nowe przepisy unijne w celu ich zwalczania.

- Nowe narkotyki syntetyczne stają się - w niespotykanym dotąd tempie - coraz powszechniej dostępne w Europie. Ponadto handel narkotykami stał się jednym z najczęstszych przestępstw transgranicznych w Unii Europejskiej - powiedziała Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, prezentując w Strasburgu nową strategię UE.

KE ocenia, że w ciągu ostatnich dwóch lat co dwa tygodnie w obiegu pojawiała się nowa substancja syntetyczna. W 2010 roku UE zidentyfikowała rekordową liczbę 41 takich substancji; rok wcześniej lista ta liczyła 24 pozycje.

Te psychoaktywne substancje, w Polsce zwane dopalaczami, wywołują podobne objawy jak niebezpieczne narkotyki typu ecstasy czy kokaina. Są coraz częściej dostępne przez internet i szybko rozprzestrzeniły się w wielu państwach członkowskich, które napotykają trudności, próbując zapobiec ich sprzedaży.

Reding zapowiedziała, ze "w najbliższych miesiącach" KE opracuje jaśniejsze i bardziej skuteczne przepisy i zasady zwalczania tych niebezpiecznych nowych narkotyków, a także handlu, zarówno narkotykami, jak i substancjami chemicznymi wykorzystywanymi do ich produkcji.

Zgodnie z wynikami niedawnego sondażu Eurobarometru do kontaktu z nowymi narkotykami syntetycznymi przyznało się 5 proc. Europejczyków. Najwyższy odsetek odnotowano w Irlandii (16 proc.), Polsce (9 proc.), na Łotwie (9 proc.), w Wielkiej Brytanii (8 proc.) oraz Luksemburgu (7 proc.). Sondaż wykazał również, że we wszystkich 27 państwach UE zdecydowana większość osób w wieku 15-24 lat jest zdania, że należy zakazać tego rodzaju substancji.

Konkretnie KE zapowiada, że zrewiduje obecnie obowiązując przepisy UE stosowane w polityce antynarkotykowej, które powstały w latach 2004-2005 i nie nadążają za ewolucją sposobów handlu narkotykami i pojawieniem się nowych substancji.

KE zapowiada m.in. takie przepisy dotyczące nowych substancji psychoaktywnych, które umożliwią szybkie wprowadzenie tymczasowego unijnego zakazu produkcji, a także sprzedaży takich substancji, w tym przez internet. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH