UE: Elżbieta Bieńkowska bedzie odpowiedzialna za przemysł farmaceutyczny

Teka przyszłej komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw Elżbiety Bieńkowskiej nie została uszczuplona o sektor farmaceutyczny, czego żądali socjaldemokraci w PE - poinformowały w piątek (10 października) źródła w Komisji Europejskiej.

"Nie ma decyzji o przeniesieniu spraw związanych z przemysłem farmaceutycznym do innej teki" - podał pragnący zachować anonimowość wysoki rangą urzędnik KE.

Po przesłuchaniu Bieńkowskiej w Parlamencie Europejskim w ubiegłym tygodniu socjaliści wyrazili zaniepokojenie decyzją przyszłego szefa KE Jean-Claude'a Junckera o umieszczeniu sektora leków i wyrobów medycznych w gestii przyszłej polskiej komisarz.

"Leki i wyroby medyczne nie powinny należeć do teki przemysłu. Produkty te dotyczą przede wszystkim ochrony zdrowia, a bezpieczeństwo pacjentów musi być naszym priorytetem" - oświadczyli Socjaliści i Demokraci.

Rzecznik przyszłej Komisji Margaritis Schinas wyjaśnił w piątek, że zarządzaniem sprawami związanymi z lekami i wyrobami medycznymi mają zajmować się wspólnie dyrekcja generalne ds. rynku wewnętrznego, podlegająca Bieńkowskiej oraz dyrekcja ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, która podlegać będzie litewskiemu komisarzowi ds. zdrowia Vytenisowi Andriukaitisowi. Rzecznik dodał, że Bieńkowska "bardzo dobrze wypadła na przesłuchaniu w PE".

Powody swojej decyzji o umiejscowieniu sektora farmaceutycznego w tece komisarz odpowiedzialnej za rynek wewnętrzny, przemysł i przedsiębiorczość Jean-Claude Juncker wyjaśnił w liście do socjalistów w PE. Wskazał, że komisarz z tym zakresem kompetencji "będzie odpowiedzialny za całą legislację dotyczącą wewnętrznego rynku produktów i usług (z wyjątkiem usług finansowych)".

"Technologie związane ze zdrowiem, kosmetyki i produkty lecznicze będą częścią tej nowej teki" - napisał Juncker. "Powierzyłem ją (tekę - PAP) Elżbiecie Bieńkowskiej, o której nominację starałem się przez całe lato, aby zapewnić, że w mojej Komisji będą silne i doświadczone kobiety, jak życzył sobie Parlament Europejski" - napisał Juncker w liście, który przekazano w piątek PAP.

Zapewnił, że Komisja będzie podejmować decyzje związane z wyrobami farmaceutycznymi na podstawie propozycji przygotowanych wspólnie przez komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości oraz komisarza. ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. "Jako przewodniczący Komisji zapewnię, że zdrowie publiczne będzie przynajmniej tak samo ważne w naszej polityce, jak sprawy rynku wewnętrznego" - dodał Juncker.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH