Tworzenie rejestrów medycznych: w Polsce nie zaczynamy od zera Rejestry medyczne nie muszą odciągać lekarzy od pacjentów; FOT. Lisa Brewster/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Projekt założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta przewiduje tworzenie oraz prowadzenie rejestrów medycznych. Mają m.in. umożliwiać rzetelną ocenę wyników leczenia. O potrzebie wdrożenia takich rozwiązań mówi się od wielu lat. Nadchodzi czas realizacji?

- Rejestry będą tworzone w celu monitorowania jakości realizowanych świadczeń oraz stymulowania do jej poprawy. Umożliwią wyliczanie klinicznych wskaźników jakości w odniesieniu do podmiotów sprawujących opiekę zdrowotną - informowało 30 stycznia br. na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia.

Rejestrów ma być nawet 80
Resort zakłada, że rocznie będzie powstawało około pięciu takich rejestrów (w pierwszych latach: 2-4). Docelowo ma być ich 60-80. Mają umożliwić, między innymi: „ocenę jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez poszczególne podmioty w warunkach rzeczywistych” - podaje MZ.

Rejestry obejmą pacjentów:
• Z określonym rozpoznaniem, stanem chorobowym
• Poddawanych określonej terapii, określonemu postępowaniu - np. rejestr zabiegów lub operacji,
• U których zastosowano określony produkt leczniczy (badania kliniczne IV fazy)
• U których zastosowano określony wyrób medyczny - np. rejestr wszczepionych endoprotez stawu biodrowego.

- Zakładamy, że rejestry medyczne do celów oceny jakości będą finansowane lub współfinansowane przez ministra zdrowia. Nie  wykluczamy też finansowania ich z innych źródeł - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Podczas konferencji poświęconych jakości w ochronie zdrowia, eksperci często przywołują między innymi doświadczenia krajów skandynawskich, gdzie rejestry medyczne prowadzone są od wielu lat. W Danii jest ich ok. 80, czyli tyle, ile - być może - będzie kiedyś w Polsce.

Zaczęło się 14 lat temu
Dziedzinami, w których pod tym względem i mamy już spore osiągnięcia, są m.in. kardiologia i kardiochirurgia. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (SCCS) od wielu lat prowadzi kilka rejestrów z zakresu chorób układu krążenia w skali kraju, między innymi Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych PL-ACS (obejmuje ponad 600 tys. chorych).

SCCS prowadzi też Narodową Bazę Danych Zawałów Serca AMI-PL (ponad 500 tys. chorych) - realizowaną wspólnie z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładem Higieny oraz Gdańskim i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, której inicjatorem jest prof. Tomasz Zdrojewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH