Twój Ruch opracował projekt ws. norm zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek

Obowiązek określenia w rozporządzeniu minimalnej liczby lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz osób wykonujących zawody medyczne nakłada na ministra zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przygotował Twój Ruch.

Projekt, który w środę (26 marca) trafił do Sejmu, ma - w zamyśle jego autorów - podnieść jakość udzielanych w Polsce świadczeń zdrowotnych.

Była szefowa Ogólnopolskiego Związku zawodowego Pielęgniarek i Położnych, kandydatka koalicji Twój Ruch-Europa Plus do PE Dorota Gardias oceniła na czwartkowej konferencji prasowej, że "w polskiej ochronie zdrowia dzieje się źle".

Jak dodała, w najbliższym czasie sytuacja się jeszcze pogorszy ze względu - według niej - na rozporządzenie ministra zdrowia, które ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia.

Gardias: 3 x nie

- Minister zdrowia wprowadził zapisy w rozporządzeniu, które umożliwiają pracodawcom zmniejszenie liczby pielęgniarek. Czy dzisiaj jest wystarczająca liczba pielęgniarek? Nie. Czy dzisiaj jest wystarczająca opieka nad pacjentem? Nie. Czy dzisiaj jest pacjent bezpieczny w szpitalach? Nie - przekonywała Gardias.

Klub Twojego Ruchu, przy współpracy z OZZPiP, przygotował projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Jak wynika z uzasadnienia propozycji, jej celem jest uregulowanie kwestii związanych z udziałem kosztów pracy w ogólnej cenie świadczenia medycznego oraz uregulowanie kwestii zapewnienia odpowiedniej liczny wykwalifikowanych osób wykonujących zawody medyczne, jako warunku finansowania świadczenia opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

"Koszt pracy" w umowie z NFZ

TR w swym projekcie proponuje m.in. wprowadzenie do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej definicji pojęcia "koszt pracy". Miałby być to "ogół kosztów ponoszonych z tytułu wynagrodzeń lub innych świadczeń pieniężnych, które świadczeniodawca jest zobowiązany wypłacić osobom udzielającym lub uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych".

Propozycja TR nakłada na zakłady opieki zdrowotnej konieczność wskazania w umowie z NFZ kosztów pracy, które obejmują wynagrodzenia osób wykonujących zawody medyczne. Fundusz miałby również określić wskaźniki udziału kosztów pracy poszczególnych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, będzie to "ważnym czynnikiem standaryzacji i stabilizacji jakości świadczeń zdrowotnych".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH