Twardowski: lekarze rodzinni stracili zaufanie do resortu zdrowia Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie FOT. PTWP

W obecnej sytuacji nie czujemy się poważnie traktowani przez resort zdrowia - tak w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Marek Twardowski tłumaczy zapowiedź lekarzy rodzinnych z tej organizacji, że jeszcze w sierpniu wypowiedzą swoje umowy z NFZ.

W styczniu br. lekarze rodzinni zrzeszeni Federacji Porozumienie Zielonogórskie podpisali z ówczesnym ministrem Bartoszem Arłukowiczem uzgodnienia dotyczących funkcjonowania podstawowej opieki. Zdaniem FPZ, od tego czasu resort nie zrobił nic, by przyjęte ustalenia wcielić w życie.

Uwierzyliśmy w kompromis
- Minister Marian Zembala mówi nam, że prace nad zmianami zostaną przyspieszone, ale co można przyspieszyć, jeśli do tej pory nie zrobiono nic? - pyta Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie i dodaje, że lekarze czują się oszukani i mogą zacząć wypowiadać podpisane z NFZ umowy.

- Wiem jak wyglądają procedury w resorcie zdrowia, nie sądzę, by wypracowane w styczniu ustalenia miały jeszcze szanse na realizację - komentuje Marek Twardowski, były wiceminister zdrowia. Przyznaje, że lekarze nie wierzą, by resort zamierzał dotrzymać danego im słowa.

Przypomnijmy - pod koniec 2014 r. lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim weszli w spór z resortem zdrowia i zapowiedzieli, że nie podpiszą umów z NFZ na 2015 r.

Czytaj: FPZ o ministrze zdrowia: sądziliśmy, że po Arłukowiczu może być tylko lepiej

W toku negocjacji z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku, 7 stycznia zawarto porozumienie, w efekcie którego lekarze podpisali kontrakty z płatnikiem i otworzyli swoje gabinety.

Oto najważniejsze ustalenia, jakie zapadły podczas negocjacji 6 i 7 stycznia 2015 roku:
• Prezes NFZ zobowiązał się do ogłoszenia w dniu 7 stycznia 2015 r. zmienionego zarządzenia zawierającego wynegocjowane zapisy.
• Umowy będą aneksowane od 1 stycznia 2015 z zachowaniem ważności deklaracji i numerów recept
• Ustalono zasady uznawania deklaracji pacjentów, którzy odzyskali prawo do świadczeń
• W trakcie obowiązywania umowy jej zapisy nie mogą być zmienione bez zgody drugiej strony
• Ustalono zasady określania harmonogramów pracy w przychodniach
• Zlikwidowano konieczność corocznego składania tych samych dokumentów do przedłużenia umowy
• Określono zasady przeprowadzania kontroli w przychodniach
• Ustalono czas trwania umów (maksymalnie 12 miesięcy)
• Strony uzgodniły tryb dalszych prac nad poprawianiem pakietu onkologicznego

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH