Tuzin zdrowotnych projektów, czyli recenzje "operacji pakiet"

Eksperci zgodnie opowiadają się za powołaniem zapowiadanej przez minister zdrowia Agencji Taryfikacji. Mniej jednomyślni są w kwestii odpowiedzialności samorządów za długi szpitali oraz w ocenie innych z pakietu 12 projektów zdrowotnych ustaw.

Przedstawiony przez minister Kopacz projekt ustawy o działalności leczniczej został przekazany do konsultacji społecznych 10 września 2010 r. Nie zakłada obligatoryjnego przekształcania szpitali w spółki, jednak samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą miały obowiązek pokrycia długu w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą musiały zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala (przekształcenie spzoz w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej).

Przypomnijmy, że minister zapowiedziała też powołanie Agencji Taryfikacji, która będzie zajmowała się liczeniem kosztów w służbie zdrowia. Agencja, zacznie działać wtedy, gdy zacznie obowiązywać ustawa o działalności leczniczej. Kopacz wspomniała też o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Były minister zdrowia Marek Balicki uważa, że „propozycje zmian zostały przedstawione na dużym poziomie ogólności”. W jego opinii, powstanie Agencji Taryfikacji i odejście od obligatoryjności przekształcania szpitali w spółki zbliżają do kompromisu, do tego, o czym rozmawiano przy Okrągłym Stole na temat ochrony zdrowia.

–  Gdyby takie podejście było w roku 2008, to pakiet ustaw zdrowotnych przeszedłby – powiedział Balicki.

Jego zdaniem, posłowie powinni teraz dostać dokumenty, usiąść i je analizować. Powiedział, że optymistyczne jest to, że jest pewna zmiana i że nie ma już „nastawienia konfrontacyjnego”.

– Wkrótce przekonamy się, czy te propozycje nie były tylko zasłoną dymną, czy będzie gotowość do szukania rozwiązań rzeczywistych, a nie deklarowanych – powiedział.

W ocenie innego eksperta, dr. Adama Kozierkiewicza „przekształcenie szpitali w spółki jest właściwe i konieczne i dobrze się stało, że samorządy będą musiały ponosić konsekwencje swoich decyzji”.

– Dotychczas samorządy były jedynym podmiotem, który nie musiał spłacać zadłużeń szpitali –  podkreślił dr Kozierkiewicz.

Zaznaczył też, że obecnie szpitale nie mają obowiązku przekazywania danych, dotyczących kosztów do Narodowego Funduszu Zdrowia, a Fundusz ustala ceny według swoich preferencji. Zdaniem Kozierkiewicza, „powstanie Agencji Taryfikacji to zobowiązanie, żeby szpitale ujawniały swoje koszty”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH