Trzy wydarzenia naukowe z okazji stulecia Państwowego Zakładu Higieny - Chcemy otworzyć drzwi Instytutu, aby był miejscem wymiany poglądów naukowych - zapowaida dr Grzegorz Juszczyk. Fot. PTWP

Trzy konferencje naukowe poświęcone różnym obszarom działania Państwowego Zakładu Higieny (PZH) w Warszawie odbędą się w jubileuszowym roku 2018 z okazji stu lat istnienia tego ośrodka - zapowiedział dyrektor ośrodka dr Grzegorz Juszczyk.

- Chcemy otworzyć drzwi Instytutu, aby był miejscem wymiany poglądów naukowych na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i integracji ekspertów z różnych dziedzin, stąd w roku jubileuszowym 2018 odbędą się trzy wydarzenia poświęcone różnym obszarom działania naszego Instytutu - podkreślił dr Grzegorz Juszczyk, cytowany w materiale prasowym przesłanym PAP przez Instytut.

Ośrodek został powołany 21 listopada 1918 r. w Warszawie, czyli zaledwie kilka dni po ogłoszeniu niepodległości Polski i jest to najstarszy polski instytut medyczny. Początkowo działał pod nazwą Państwowego Centralnego Zakładu Epidemiologicznego, który 7 września 1923 r. przemianowano na Państwowy Zakład Higieny. W 2007 r. jego nazwę zmieniono na Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Od początku swego istnienia PZH prowadził działalność zmierzającą do ochrony i poprawy zdrowia ludności Polski - podkreślają władze ośrodka z okazji jubileuszu.

"Pierwotnym celem jego działania była poprawa sytuacji epidemiologicznej w zniszczonym w czasie I wojny światowej kraju. Później w okresie 20-lecia międzywojennego w Państwowym Zakładzie Higieny produkowano szczepionki i surowice lecznicze, a od 1925 r. insulinę. Po II wojnie światowej Państwowy Zakład Higieny jako instytut naukowo-badawczy kontynuował badania naukowe w dziedzinie mikrobiologii, epidemiologii i higieny oraz środowiskowych zagrożeń zdrowia" - przypomniano w materiale.

Obecnie najważniejszą misją Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH jest ochrona zdrowia ludności poprzez działania podejmowane w obszarze zdrowia publicznego, które mają kluczowe znaczenie w walce z chorobami przewlekłymi i zakaźnymi. "Instytut sprawuje funkcję opiniodawczą i doradczą w przygotowywaniu ekspertyz z dziedziny zdrowia publicznego dla instytucji rządowych i samorządowych, prowadzi także ogólnopolskie kampanie edukacyjne" - napisano w komunikacie.

Obchody jubileuszowe zainauguruje uroczysta gala, która odbędzie się 9 kwietnia 2018 r. w Filharmonii Narodowej. W kolejnych miesiącach jubileuszowego 2018 r. zorganizowane zostaną także trzy konferencje naukowe prezentujące szeroki zakres działalności instytutu.

Pierwsza z nich po hasłem "100 lat wśród patogenów" odbędzie się 12 czerwca 2018 r. Poświęcona będzie ona zakażeniom wywołanym przez różne patogeny oraz roli NIZP-PZH w ich diagnozowaniu, monitorowaniu i zwalczaniu, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia immunoprofilaktyki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH