Trzy miliardy - Radziwiłł podsumowuje dodatkowe pieniądze na zdrowie

W czwartek (14 września) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił, że pieniądze przekazane do systemu opieki zdrowotnej w ramach tzw. specustawy zdrowotnej to tylko część dodatkowych środków, które zostaną skierowane do ochrony zdrowia jeszcze w tym roku. Podał też konkretne kwoty i cele, na które zostaną przeznaczone.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia poinformował, że dodatkowe 281,8 mln zł oznacza ok. 63,8 mln zł na zakup sprzętu dla onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego, najwyższego poziomu referencyjnego; kolejne 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, zaś 134 mln przewidziano jako koszt doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Przekazanie środków ma nastąpić w oparciu o procedowaną obecnie w Sejmie ustawę o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

- Ustawa ma umożliwić wykorzystanie dodatkowych środków budżetowych na zakup najpilniej potrzebnych sprzętów, zapewnia podstawę prawną dla wydatków, których do tej pory nie było - powiedział minister.

- Chcę mocno podkreślić, że jest to część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia, bez konieczności dodatkowego ustawodawstwa - dodał.

Minister przekazał, że poza specustawą planowane jest przeznaczenie ponad 320 mln zł m.in. na inne zakupy sprzętu.

- W najbliższym czasie spodziewamy się rozpoczęcia wydawania środków z przeznaczeniem na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla szpitali klinicznych, szpitali instytutowych, a także dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa - mówił.

Zapewnił, że budżecie państwa są już wygospodarowane pieniądze na ten cel. Radziwiłł podał, że dodatkowo planowane jest ok. 100 mln zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej z dziedzin pediatrii, onkologii i chirurgii dziecięcej oraz neonatologii w szpitalach klinicznych i instytutach badawczych.

Planowane jest także zwiększenie - o kwotę 96 mln zł - środków na zakup szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom.

Szef MZ przekazał, że resort chce także dofinansować zakup czynników krzepnięcia w ramach realizacji Narodowego programu leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne na lata 2012-2018 kwotą 20 mln zł.

Minister przypomniał, że trwają uzgodnienia dotyczące przekazania - jeszcze w 2017 r. - dodatkowych środków z budżetu państwa dla Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie nadwykonań świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wielkość szacowana jest między 1 do 1,5 mld zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH