Trwają rozmowy z kandydatami na stanowisko prezesa NFZ

W Ministerstwie Zdrowia trwają rozmowy komisji konkursowej z kandydatami na stanowisko prezesa NFZ - poinformowała w czwartek (21 czerwca) w południe rzeczniczka resortu Agnieszka Gołąbek. Rozmowy rozpoczęły się rano, o fotel prezesa NFZ ubiega się 15 kandydatów.

- Komisja zebrała się i rozpoczęła rozmowy z kandydatami - powiedziała Agnieszka Gołąbek. Zaznaczyła, że nie można przewidzieć dokładnie, jak długo potrwa praca komisji, ponieważ może się np. zdarzyć, że ktoś nie przyjdzie w wyznaczonym terminie.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w środę (20 czerwca) zapowiedział, że resort chce sprawnie przeprowadzić wszystkie procedury związane z konkursem. Minister z terminem wyboru prezesa wiąże zajęcie się kwestią zmiany umów między lekarzami a NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane. Lekarze od 1 lipca zapowiadają protesty, jeśli regulujące to zarządzenie prezesa NFZ nie zostanie zmienione. Sprzeciwiają się wzorowi umowy (opracowanymi przez b. prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza), który zawiera kary za błędnie wypisane recepty.

Swoje kandydatury na stanowisko prezesa NFZ zgłosiło 15 osób, MZ nie ujawnia ich nazwisk. Jak zapisano w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prezesa NFZ powołuje premier, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady NFZ.

Informacja o naborze na stanowisko prezesa NFZ ogłaszana jest przez umieszczenie ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie funduszu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ i Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nabór na stanowisko prezesa NFZ przeprowadza zespół, powołany przez ministra zdrowia, liczący co najmniej trzy osoby. Oceniane jest doświadczenie zawodowe kandydata, wiedza niezbędna do wykonywania zadań oraz kompetencje kierownicze. Zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawia ministrowi zdrowia, a on zgłasza swoją propozycję premierowi.

Stanowisko prezesa NFZ może zajmować osoba z wykształceniem wyższym magisterskim lub równorzędnym w zakresie prawa, ekonomii, medycyny, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania; która jest obywatelem polskim; korzysta z pełni praw publicznych; nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; posiada kompetencje kierownicze; posiada co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym; ma wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Funduszu.

Premier Donald Tusk na początku czerwca odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Wnioskował o to minister zdrowia. Wniosek pozytywnie zaopiniowało siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw. Do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki pełni dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH