Trwa posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia ws. protestu rezydentów W posiedzeniu komisji biorą także udział przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rozpoczęło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, na którym szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawić ma działania resortu mające poprawić sytuację finansową rezydentów oraz informację nt. protestu głodowego młodych lekarzy.

W posiedzeniu komisji biorą także udział przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL.

Od ośmiu dni ok. 20 lekarzy rezydentów prowadzi protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protestujący podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Lekarzy wspierają przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, m.in. fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy.

W ubiegłym tygodniu, w środę wieczorem odbyło się spotkanie rezydentów i ministra Radziwiłła, rozmowy nie przyniosły jednak rezultatu. Obie strony zapewniły po nim, że są gotowe na dalsze rozmowy.

Z kolei w czwartek rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś skierował pismo do rezydentów i MZ, w którym zaproponował, by WUM stał się platformą do rozmów pojednawczych pomiędzy stronami sporu oraz rozważenie możliwości włączenie Ombudsmana - Rzecznika Akademickiego WUM w rozmowy pomiędzy protestującymi, a Ministerstwem Zdrowia. Rektor nie jest stroną sporu, ale protest głodowy lekarzy odbywa się na terenie Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Rzeczniczka prasowa WUM poinformowała w sobotę w komunikacie, że takie rozmowy odbyły się w piątek i sobotę. Nie przedstawiono jednak po nich żadnego komunikatu. W sobotę w Warszawie i Wrocławiu odbyły się pikiety poparcia dla protestu lekarzy rezydentów.

Minister Radziwiłł wielokrotnie zapewniał, że nakłady na służbę zdrowia rosną, a w 2017 r. zostanie na ten cel przeznaczone prawdopodobnie 4,73 proc. PKB. W resorcie zdrowia trwają prace nad projektem ustawy gwarantującej systematyczny wzrost finansowania ochrony zdrowia, tak by w 2025 r. osiągnął on poziom 6 proc. PKB.

Pensje rezydentów mają też systematycznie wzrastać zgodnie z obowiązującą od sierpnia ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Ponadto MZ przedstawiło projekt rozporządzenia, w którym zaproponowało dodatkowe 1,2 tys. zł dla osób, które rozpoczną rezydenturę na wskazanych przez MZ specjalizacjach, w których brakuje lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH