Trudno wszystkim dogodzić: resort zdumiony apelem o nierefundowanie insulin analogowych

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan apeluje do Ministerstwa Zdrowia o wstrzymanie powszechnej refundacji insulin analogowych długodziałających. Resort jest zdumiony, bo wszystkie wcześniejsze opinie ekspertów, lekarzy i pacjentów popierały taką refundację.

Jak już informowaliśmy, PKPP Lewiatan, apel o rezygnację z planu objęcia powszechną refundacją długodziałających analogów insuliny, tłumaczy potencjalnymi nieuzasadnionymi wydatkami z budżetu państwa oraz ochroną krajowych wytwórców insuliny ludzkiej NPH. Chodzi o dwie firmy – państwową Polfę Tarchomin i Bioton, zrzeszony w Lewiatanie.

Organizacja ta proponuje skierowanie refundacji do ściśle określonej grupy pacjentów, w ramach Programu Terapeutycznego NFZ oraz opracowanie mechanizmu kontroli wydatków na refundację długodziałających analogów poprzez określenie podmiotów uprawnionych do podejmowania decyzji o wyborze insulinoterapii (lekarze specjaliści - diabetolodzy i endokrynolodzy).

Gdy nie wiadomo, o co chodzi...

Jak przekonuje Lewiatan, koszt analogów insulin jest 2-3-krotnie wyższy niż insuliny ludzkiej, a pod wpływem marketingu zagranicznych koncernów lekarze będą stosować terapię analogami, jako alternatywę dla klasycznej insulinoterapii i w krótkim czasie leki te wyprą z terapii tańsze i identyczne w efektywności klinicznej insuliny ludzkie, produkowane przez rodzime firmy.

– Jesteśmy zdumieni stanowiskiem Lewiatana, ponieważ wcześniej wszyscy eksperci lekarze i pacjenci apelowali, żeby insuliny analogowe długodziałające znalazły się na listach leków refundowanych. Wcześniej nie udawało się ich tam umieścić z przyczyn finansowych i było to szeroko krytykowane – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Przypomina, że resort zapowiadał wprowadzenie insulin analogowych długodziałających na listy refundacyjne kilkakrotnie, ostatnio kilka tygodni temu: – Wtedy głosów krytycznych nie słyszeliśmy.

Tłumaczy, że analogi są wpisane na listę leków refundowanych na takiej samej zasadzie, jak pozostałe insuliny, więc nie może być mowy o nierównym traktowaniu któregokolwiek z produktów.

Zapewnia także, że refundacja insulin analogowych długodziałających nie będzie dodatkowym obciążeniem dla NFZ.

– W tym roku udało się wynegocjować resortowi ponad 400 mln zł oszczędności na innych lekach. Za te pieniądze jesteśmy w stanie sfinansować między innymi właśnie refundację insulin – zaznacza Piotr Olechno.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH