Trójstronny Zespół o lekach, POZ i instytutach naukowo-badawczych Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Odbyło się posiedzenie branżowego Trójstronnego Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia, pod przewodnictwem wiceministra zdrowia Piotra Warczyńskiego.

W trakcie posiedzenia Zespołu, odbywającego się  w poniedziałek (25 lipca), poruszono kilka istotnych tematów uzgodnionych przez stronę społeczną.

Wiceminister Krzysztof Łanda, przedstawiając informację o stanie prac nad dokumentem „Polityka lekowa Rzeczypospolitej Polskiej", wskazał, że dokument o strategicznym charakterze będzie gotowy do końca 2016 r.

W trakcie posiedzenia przedstawiono informację Ministerstwa Zdrowia na temat efektów prac Zespołu do opracowania projektu założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Priorytetem pozostanie profilaktyka i edukacja zdrowotna, opracowywany będzie także alternatywny model medycyny rodzinnej oraz bardziej efektywny dostęp do lekarza rodzinnego i POZ bez względu na tytuł ubezpieczenia. Założenia do zmian będą gotowe w ciągu 2 -3 tygodni.

Wiodącym tematem posiedzenia była wniesiony przez stronę społeczną temat sytuacji finansowa instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia. Wskazano, że na 16 instytutów aż w 14 z nich odnotowano stratę, a aż 3 generują znaczące zobowiązania wymagalne (Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytut Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Onkologii - Instytut).

Analizie poddano także stan finansowania zarówno nauki (dotacje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego), realizowane inwestycje jak i wykonania kontraktów przez NFZ. Temat ten będzie jeszcze przedmiotem analizy, zwłaszcza w kontekście wniosków strony społecznej, by oddzielić działalność edukacyjną od podstawowej - leczniczej). Obecnie dokonywany jest przez rząd audyt wszystkich instytutów naukowo badawczych.

Więcej: www.opzz.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH