Toruń: komisarz UE ds. zdrowia wizytował budowę szpitala Vytenis Andriukaitis - unijny komisarz ds. zdrowia. Fot. PTWP

Współpraca samorządów z UE jest bardzo ważna - mówił komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, który odwiedził przebudowywany dzięki środkom unijnym toruński szpital im. L. Rydygiera.

Swego czasu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan inwestycyjny dla Europy, który następnie został przełożony na Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych. Niewiele osób wierzyło, że jest to możliwe, a planowane działania odniosą sukces.

- W Toruniu widzimy projekt pilotażowy, który pokazuje zarówno możliwości, jak i realia, przekładające się na zapewnienie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej - powiedział Andriukaitis.

Unijny urzędnik przebywa w Toruniu, by zobaczyć jaki jest stan realizacji przebudowy i rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera - inwestycji kluczowej dla ochrony zdrowia w regionie.

Na placu budowy wspomniał, że w zakresie zdrowia ważna jest współpraca samorządów z Unią Europejską.

Jego zdaniem bardzo istotne jest tworzenie na podstawie doświadczeń projektu realizowanego w Toruniu nowych możliwości - w szczególności dla młodego pokolenia m.in. w zakresie e-zdrowia, wykorzystania narzędzi informatycznych. Komisarz podkreślił jednak, że działania podejmowane przez UE muszą także wychodzić naprzeciw potrzebom osób starszych, żeby jakość ich życia była możliwie najlepsza.

- Chcemy, żeby w Polsce świadczenia medyczne były na takim samym poziomie, jak w innych krajach UE. Wtedy nie będzie wyjazdów naszych talentów, głównie ludzi młodych, poza granice kraju. Na tym nam niezmiernie zależy - powiedział podczas wspólnego briefingu prasowego z komisarzem UE marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Łączny koszt projektu opiewa na kwotę 560 mln zł, na którą składają się podpisana umowa na rozbudowę i modernizację wojewódzkiego szpitala oraz koszty jego wyposażenia. Projekt zostanie sfinansowany ze środków z EBI oraz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu województwa oraz funduszy własnych placówki.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki kredytowi w kwocie 238,5 mln zł, przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Według planów inwestycja może zostać sfinalizowana za 2,5 roku.

Umowa zawarta przez samorząd województwa z EBI jest nowatorska na skalę ogólnopolską. To pierwszy przypadek, gdy transakcja z udziałem sektora publicznego została objęta gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych - głównego elementu tzw. Planu Junckera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH