Tombarkiewicz: nie widzę zagrożenia dla polskiej kardiologii Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz; FOT. Arch.

Nie widzę zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii - podkreślił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, odnosząc się do obniżenia wycen niektórych procedur kardiologicznych. Mówił, że dzięki temu można będzie podnieść wyceny procedur w innych dziadzinach.

Wiceminister powiedział w czwartek (30 czerwca) w Krakowie, że od początku roku trwają prace nad wieloma zmianami w systemie ochrony zdrowia, m.in. nad zmianą wyceny procedur medycznych.

- Głosy o przeszacowaniu niektórych procedur zostały sprawdzone przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, stąd nowa, niższa wycena procedur zarówno kardiologii inwazyjnej, jak i chirurgii naczyniowej - mówił Tombarkiewicz.

- Nie widzę zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii. To była najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Nie wierzę w to, że nagle, poprzez zmniejszenie wycen, ta cała działka medycyny ulegnie poważnemu zachwianiu - powiedział wiceminister.

Tombarkiewicz odniósł się też do krytyki środowisk kardiologicznych, że nie było konsultacji w sprawie zmian.

- Mamy informacje z AOTMiT, że po drugiej stronie nie było chęci przekazywania danych. Agencja od początku roku zachęca wszystkie szpitale do podejmowania współpracy, zresztą w nowych warunkach oceny ofert jest punktowana współpraca z AOTMiT - powiedział Tombarkiewicz. - Nam bardzo zależy na tym, żeby jak najszersze, najlepsze, najdokładniejsze dane o kosztach funkcjonowania poszczególnych oddziałów były przekazywane, bo to jest bardzo ważny element tworzenia taryf - dodał.

Pytany, jakiego rzędu będą cięcia, Tombarkiewicz powiedział, że "ciężko to szacować". - Mówi się, że w ciągu pół roku może to być zmniejszenie nakładów na około 200, może 300 milionów - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że zmiana wyceny procedur ma je dostosować do faktycznych kosztów. - Chcemy podnosić procedury pediatryczne, które od ośmiu lat były niedoszacowane, głównie wysokospecjalistyczne pediatryczne. One będą teraz podnoszone. Zwiększa się wycena opieki długoterminowej. Wszystkie działania, które teraz będą podejmowane, będą służyć wyrównaniu, czyli podniesieniu tam, gdzie procedury - chociażby internistyczne - były przez te osiem lat historycznie niedoszacowane - powiedział Tombarkiewicz.

Nową wycenę taryf dla procedur kardiologii inwazyjnej przeprowadziła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jednocześnie w połowie czerwca do konsultacji trafił projekt zarządzenia prezesa NFZ, w którym również zaproponowano zmianę rozliczania procedur kardiologicznych od 1 lipca.

Decyzja o obniżeniu wyceny świadczeń w kardiologii inwazyjnej spotkała się z dużą krytyką środowiska kardiologicznego. Lekarze przekonywali, że w efekcie zmniejszy dostępność do zabiegów i zwiększą się kolejki, co w efekcie może przełożyć się m.in. na wzrost śmiertelności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH