Tomasz Latos: nie chcemy niszczyć systemu zdrowia, tylko go naprawić Tomasz Latos. Fot. PTWP

- Od początku powtarzałem wielokrotnie, że obawy wysuwane pod adresem PiS są nieuzasadnione. Nie jesteśmy samobójcami, żeby niszczyć system ochrony zdrowia. Nie chcemy go niszczyć, tylko naprawić - powiedział nam w poniedziałek (26 października), w dzień po wyborach parlamentarnych b. szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).

W ten sposób Tomasz Latos, wymieniany wśród kandydatów do fotela ministra zdrowia, odniósł się do obaw niepublicznych placówek ochrony zdrowia, że w nowym, budżetowym systemie finansowania będą one pomijane w przy podziale środków finansowych.

- Jeśli dzisiaj były uwzględniane przy podziale pieniędzy, to mają prawo być uwzględniane w przyszłości - powiedział w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. Zapewnił, że kontraktowane będą zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne. - Skala finansowania będzie jednak zależała od przyszłego rządu i przyszłego ministra zdrowia. Zaczekajmy aż zostanie powołany rząd - zaznaczył.

Ewolucyjnie do 6 proc. PKB
Jeśli chodzi o nowy model finansowania i nakłady na ochronę zdrowia, to zdaniem Latosa, z pewnością w tym roku nie da się dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6 proc. PKB (jak deklaruje PiS). - Do tego należy dochodzić etapami, ewolucyjnie - podkreślił. Rząd, który powstanie gdzieś na przełomie listopada i grudnia, nie zdąży w nowej perspektywie budżetowej tego zrealizować.

Czytaj także: PiS wygrywa: koniec NFZ, system budżetowy i sieć szpitali?

Budżetowanie ochrony zdrowia wiąże się z likwidacją NFZ. Zdaniem Latosa Funduszowi dotychczas brakowało pomysłu, jak te niewystarczające pieniądze dzielić i w jaki sposób lepiej nimi zarządzać. W jego przekonaniu należy w większym stopniu niż do tej pory premiować jakość, trzeba też uwzględniać specyfikę różnych placówek oraz zracjonalizować wydatki na inwestycje, doposażenia i remonty.

Jego zdaniem inwestycje w ochronie zdrowia są realizowane chaotycznie i przypadkowo, bez zwracania uwagi na potrzeby regionalne. M.in. z tych powodów konieczne jest kreowanie regionalnej polityki zdrowotnej.

- Rozdział środków będzie dokonywany w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych. Na ich podstawie będzie też konstruowana sieć szpitali - powiedział Latos.

Wśród innych kwestii, które zostały uwzględnione w programie wyborczym PiS, wymienił m.in. problem kształcenia kadr medycznych, sprawę medycyny szkolnej, a także właściwe rozłożenie obciążeń w zakresie udzielania świadczeń między podstawową opieką zdrowotną, ambulatoryjną opieką specjalistyczną a szpitalnictwo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH