Telewizja nie łamie barier dla osób niepełnosprawnych

Na zbyt małą liczbę programów telewizyjnych z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością narządów wzroku i słuchu zwracali uwagę uczestnicy konferencji "Rola telewizji w przełamywaniu barier".

Konferencja odbyła się w Pałacu Prezydenckim: zorganizowała ją Kancelaria Prezydenta we współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w ramach Forum Debaty Publicznej. Wziął w niej także udział prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent przypomniał, że w Polsce obowiązują przepisy dotyczące programów telewizyjnych dla osób niepełnosprawnych. Obecnie jest to 10 proc. kwartalnego czasu nadawania.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak powiedział, że w skali świata problem dostępu do mediów dotyczy około miliarda osób niepełnosprawnych w różnym stopniu, które nie mogą w pełni korzystać z oferty programowej i usług docierających do ich domów. Podkreślił, że oznacza to nie tylko wykluczenie ich z cyfrowej rzeczywistości, ale z pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Prezes Polskiego Związku Głuchych Kajetana Maciejska-Roczan przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych wśród członków Związku. Wynika z nich, że ze względu na małą liczbę programów z udogodnieniami przeznaczonymi dla osób niesłyszących (napisy lub tłumaczenie na język migowy) co druga osoba poświęca na oglądanie telewizji zaledwie do dwóch godzin dziennie.

Z kolei prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska zwróciła uwagę na techniczne bariery dostępu telewizji dla osób niewidomych i słabo widzących, np. na brak urządzeń zamieniających tekst na dźwięk, wyłącznie tekstowe menu w odbiornikach telewizyjnych, czy niedostosowane dla tej grupy osób piloty do obsługi tych urządzeń.

Podkreśliła, że według danych GUS z 2011 r. w Polsce jest 1,75 mln osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, z czego 400 tys. osób to dzieci, studenci i absolwenci wyższych uczelni, a 925 tys. to osoby w wieku powyżej 60 lat. Zaznaczyła, że statystyki te nie uwzględniają osób, które nie posiadają orzeczeń lekarskich, a ich problemy z widzeniem wynikają z racji wieku.

Według szefa TVP Juliusza Brauna 15 proc. programów telewizji publicznej zawiera udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, czyli napisy, tłumaczenie na język migowy i audiodeskrypcję. Tłumaczenie programów na język migowy TVP stosuje od 1979 r., natomiast pierwszy film z napisami został wyemitowany w 1994 r. Audiodeskrypcja jest dostępna od 2007 r.

Ekspert ds. mediów Karol Jakubowicz przywołał podczas konferencji przykład brytyjskiej telewizji BBC. Podkreślił, że od 2008 r. w zasadzie wszystkie jej programy zaopatrzone są w napisy. Także we Francji sto procent programów nadawców, których udział w rynku jest większy niż 2,5 proc., musi je posiadać. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH