Taryfikacja: szpitale zasypały Agencję ankietami dotyczącymi kosztów

Od 1 stycznia 2015 r. punktową wyceną świadczeń zajmie się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na podstawie przekazywanych przez szpitale danych o kosztach leczenia. Pilotażowe ankiety z takimi informacjami przesłało do AOTM już 220 szpitali.

Agencja Oceny Technologii Medycznych zaapelowała 5 listopada br. do świadczeniodawców o przekazywanie danych dotyczących wykonywanych w ich placówkach świadczeń. Informacje te pozwolą przyszłej AOTMiT lepiej przygotować się do nowych zadań związanych z taryfikacją świadczeń.

W tym celu przygotowana została specjalna ankieta dla świadczeniodawców, zainteresowanych współpracą z Agencją. Pierwszy etap przewiduje zbieranie danych historycznych za lata 2013-2014. Ankieta nadal dostępna jest na stronie: www.aotm.gov.pl

Później współpraca - na podstawie umów zawieranych przez Agencję z wybranymi lecznicami - będzie się wiązała z przestrzeganiem standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców oraz ze stosowaniem metodyki wyceny opracowanej przez AOTMiT.

Zainteresowanie taryfikacją przerosło oczekiwania Agencji
Najpierw Agencja określiła termin wysyłania ankiet do 30 listopada. - Odebraliśmy sporo telefonów oraz e-maili z prośbą o przedłużenie terminu, który prolongowaliśmy do 5 grudnia. Będziemy jednak brać pod uwagę także ankiety, które wpłyną po tym terminie - informuje nas dr Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

- Do 4 grudnia wypełnione ankiety odesłało 220 szpitali. To znacznie więcej, niż się spodziewaliśmy - przyznaje. -Wyjaśniamy świadczeniodawcom, że ich wypełnienie i odesłanie na razie do niczego nie zobowiązuje i nie będzie miało wpływu na ewentualną dalszą współpracę.

Agencja chce natomiast, na podstawie obecnie gromadzonych danych, dowiedzieć się jaką metodykę liczenia kosztów przyjęły szpitale oraz na jakie dane AOTMiT może liczyć w przyszłości.

- To pomoże stworzyć odpowiednią strukturę pliku, który w przyszłym roku pozwoli nam pozyskiwać jak najbardziej miarodajny materiał niezbędny do taryfikacji świadczeń na pierwszym etapie prac w okresie styczeń-luty 2015 r., kiedy będziemy już pytać o koszty w konkretnych obszarach terapeutycznych - tłumaczy Rynkowi Zdrowia prezes Matusewicz.

NFZ pośpieszył się z wycenami na 2015 rok?
Niektórzy eksperci zadają jednak pytanie: skoro wyceną procedur zajmować się będzie w 2015 r. AOTMiT, to czy Fundusz powinien - jak to uczynił - publikować 4 listopada br. projekt zarządzenia dotyczącego umów ze szpitalami, w tym wartości punkowych procedur, które mają obowiązywać w 2015 roku?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH