Tarnów: przebadali uczniów w ramach programu Zdrowie Tarnowianina W sumie przebadano 1500 dzieci z sześciu miejskich szkół podstawowych Fot. Archiwum RZ

Jak odżywiają się tarnowskie dzieci i młodzież? Odpowiedź na to pytanie mają przynieść badania uczniów klas IV-VI miejskich szkół podstawowych w Tarnowie, prowadzone od 2014 do 2017 roku w ramach programu Zdrowie Tarnowianina.

W br. pobranie materiału do badań analitycznych wykonało Centrum Zdrowia Tuchów - partner medyczny realizującej program Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Działania realizowane w ramach programu składają się z kilku etapów. Właśnie zakończyła się część analityczna, zmierzająca do oceny stanu odżywienia dzieci i młodzieży. W PWSZ wykonywane były badania cholesterolu, glukozy i TSH, pomiar masy ciała i wzrostu - BMI, a także grubości fałdów skórno-tłuszczowych. W sumie przebadano 1500 dzieci z sześciu miejskich szkół podstawowych.

Następnie prowadzone były konsultacje diabetologiczne dla zakwalifikowanych dzieci, które przychodziły na nie wraz z rodzicami. Celem tego działania było przekazanie informacji w sprawie nadwagi dzieci oraz wskazań dietetycznych.

Docelowo badania, oprócz wskazówek dla konkretnych uczniów, umożliwią także ocenę skali zagrożenia zaburzeniami w stanie odżywienia dzieci. Wnioski z nich posłużą do opracowania raportu, który ma trafić do dyrektorów i nauczycieli szkół. Po analizie zostaną one także przekazane uczniom i ich rodzicom. Będą stanowić podstawę planowania działań edukacyjnych.

Inne części programu Zdrowie Tarnowianina dotyczą także: profilaktyki i korekcji wad postawy, profilaktyki poprzez kulturę fizyczną i sport oraz udzielania pierwszej pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH