Tarnów: pierwsze niemowlę w oknie życia

Do okna życia znajdującego się w domu prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tarnowie trafiła około tygodniowa dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, a jego stan lekarze określają na bardzo dobry - informuje Dziennik Polski.

Na razie dziewczynka pozostanie jeszcze przez jakiś czas w szpitalu. O jej dalszym losie zdecyduje sąd rodzinny. Po wydaniu stosownego orzeczenia prawdopodobnie skierowana zostanie do adopcji. Możliwe, że wcześniej znajdzie się w rodzinie zastępczej.

Okno życia w Tarnowie działa od 4 lat. Do tej pory nie znalazło się w nim inne dziecko. 

W Polsce dzięki takim miejscom już 50 dzieci miało szansę przeżycia.

Działalność okien życia ma jednak i swoich przeciwników.  Pod koniec 2012 r. Komitet Praw Dziecka ONZ zarekomendował państwom Unii Europejskiej wprowadzenie zakazu funkcjonowania okien życia. W opinii urzędników ONZ miejsca te nie służą interesowi zarówno dziecka jak i matki, ponieważ zachęca do anonimowego porzucania dzieci, co ma naruszć ich prawo do tożsamości i identyfikacji.

To stanowisko ONZ dziwi Olgę Kołtuniak, rzecznik prasową Caritasu, która w rozmowie z nami podkreślała, że nie widzi uzasadnienia dla podważania sensu działalności takich miejsc.

- Nikt nie namawia matek do pozostawiania tam dzieci, a ratowanie życia jest podstawowym celem jaki przyświeca działalności okien życia. Prawo do życia jest zaś najważniejszym prawem człowieka - mówiła nam rzeczniczka i wyjaśniała, że każde pozostawione w oknie dziecko ma zapewnioną natychmiastową opiekę medyczną i socjalną.

W podobnym tonie wypowiadała się dla nas prof. Maria Boraszewska-Kornacka, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.

Jak zauważała profesor, państwo musi w jakiś sposób rozwiązywać problem niechcianych ciąż. - Mamy problem z edukacją społeczeństwa w tym zakresie. Młode kobiety mają problem z dostępem do specjalistów ginekologów, psychologów, a nawet środków antykoncepcyjnych. W efekcie coraz częściej słyszymy o przypadkach dzieciobójstwa czy porzucaniu noworodków na śmietnikach, gdzie mogą one nie doczekać pomocy lub doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu - zaznacza konsultant.

Prof. Boraszewska-Kornacka podkreśla, że przebieg pierwszych godzin po porodzie ma też olbrzymi wpływ na fizyczną i psychiczną kondycję dziecka, ale również na jego zdrowie w kolejnych miesiącach, a nawet latach życia. Dlatego tak ważne jest, by w tym okresie nie pozostawało bez opieki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH