Takie będzie starzenie się Polaków, jakie ich młodzieży chowanie

W rozmowach ekspertów o chorobach cywilizacyjnych i starzeniu się społeczeństwa nieustannie przewijają się pojęcia: odpowiedzialność i edukacja. Podkreślają oni, że zdrowie nie jest prywatną sprawą obywatela. Żeby to zrozumiał, potrzebna jest edukacja zdrowotna - ale taka, która nie jest sprawą tylko resortu zdrowia.

Jak zauważa prof. Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, od 1989 r. nieprzerwanie wzrastają wskaźniki długości życia w Polsce.

- Dziewczynka, która urodzi się dzisiaj, będzie żyć 82 lata, chłopiec - ponad 70 lat. Jednocześnie dzisiaj umrze 1050 osób. W 2012 r. odnotowano 385 tys. zgonów. Ich główne przyczyny to choroby układu krążenia (45 proc.), nowotwory (25 proc.), przyczyny zewnętrzne (6 proc.) Do tego dochodzą choroby psychiczne i uzależnienia, choroby reumatyczne, a pomiędzy jednymi a drugimi są otyłość i cukrzyca - zaznacza dyrektor Instytutu*.

Więcej: Europejski Kongres Gospodarczy: długość życia w Polsce od 1989 r. nieprzerwanie rośnie, ale...

Jakub Gierczyński, ekspert Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się, zwraca natomiast uwagę, że w 2010 r. w Polsce żyło 5 mln osób powyżej 65. roku życia, w 2035 r. będzie ich 8,3 mln, czyli 23 proc. społeczeństwa.

- Nałożymy na te liczby dane o chorobowości. Tylko 20 proc. osób powyżej 65. roku deklaruje w Diagnozie Społecznej optymalny stan zdrowia, a 80 proc. osób uznaje swój stan zdrowia za niezadowalający lub zły. Dołączmy do tego wyniki badań PolSenior, które wykazały, że wśród osób powyżej 65. roku życia aż 36 proc. wymaga opieki w warunkach domowych lub szpitalnych, a statystyczny 70-latek w Polsce ma 3-4 choroby cywilizacyjne razem - wymienia Gierczyński.

Statystyczny senior

Obraz klasycznego 70-latka to osoba ze schorzeniem sercowo-naczyniowym (nadciśnienie, miażdżyca), chorobą metaboliczną (najczęściej cukrzyca), nadwagą lub otyłością, często uzależniona od tytoniu, również od alkoholu.

- Do tego dochodzą czasem schorzenia upośledzające narząd słuchu i wzroku. Niedosłuch/głuchota, które istnieją razem z chorobami degeneracyjnymi, np. siatkówki oka, i które prowadzą do nieuchronnej ślepoty, powodują, że te osoby znikają z przestrzeni publicznej. Biorąc pod uwagę, że choroby cywilizacyjne są przyczyną 80 proc. zgonów w Polsce i to, jaki jest stan zdrowia 65-latków, możemy powiedziec, że choroby cywilizacyjne są w naszym kraju głównym problemem - mówi Gierczyński.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH