Tak rzucamy palenie: są leki, ale brakuje poradni i skutecznej edukacji W ostatnich latach spadła liczba placówek kontraktujących leczenie nikotynowego nałogu; FOT. PTWP

- Działania decydentów powinny skupić się przede wszystkim na tym, jak nie wchodzić w nałóg palenia, a dopiero później na tym, jak z tego nałogu wyjść - podkreśla prof. Władysław Pierzchała, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Prof. Pierzchała uzasadnia swoje stanowisko tym, że odchodzenie od nałogu jest bardzo trudne, a trwale rzuca palenie tylko 10-20 proc. nałogowców.

Nałóg staje się passé
Dr Magdalena Cedzyńska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie, kierownik projektu „Czujność onkologiczna w praktyce” zaznacza, że Polacy jako naród osiągnęli sukces w walce z nikotynizmem.

- W latach 70-. paliło 60 proc. mężczyzn, a w liczbach bezwzględnych w odniesieniu do wszystkich Polaków paliło 15 mln osób. Obecnie pali 8,5 mln Polaków. Wciąż jednak nie jesteśmy w czołówce UE. Są kraje jak Szwecja, gdzie odsetek osób palących osiągnął wartość jednocyfrową, tam pali tylko 9 proc. mieszkańców - wyjaśniał Cedzyńska dr Cedzyńska podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych*.

Z kolei prof. Pierzchała zwracał uwagę na fakt, że w Polsce w ostatnich latach spadła liczba młodych osób, które palą papierosy. - Obecnie pali 10 proc. dziewcząt i 13-14 proc. chłopców w wieku do 19. roku życia. Co ciekawe, w tej właśnie grupie chłopców odnotowuje się spadek osób palących. Mniej palaczy jest również w grupie dorosłych mężczyzn. Obecnie wynosi on ok. 36 proc. i tutaj również odnotowujemy kilkuprocentowy spadek - wyjaśnił prof. Pierzchała.

Dodał też, że, niestety, takiego spadku zainteresowania paleniem nie obserwuje się u kobiet, co doprowadza do niebezpiecznej sytuacji, kiedy w nałóg wchodzą bardzo młode dziewczyny, które nie rezygnują z nałogu, co przekłada się na to, iż potem w wieku macierzyństwa nadal palą.

Edukacja zaczyna się od przedszkola
Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii w Warszawie wskazuje, że w Polsce nie ma dobrej edukacji zdrowotnej.

- Współczesna polska szkoła nie nadąża z odpowiednią nauką zachowań prozdrowotnych, rodzice przychodzą późno do domu i nie mają czasu skupić się na wychowaniu dzieci. Tymczasem, jak spojrzymy na przystanki komunikacyjne w godzinach szczytu to widzimy tam z papierosem albo młodą kobietę, albo nastolatkę, która wraca ze szkoły. Coraz rzadziej natomiast spotykamy mężczyznę z papierosem - podkreślał dr Meder.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH