Tak minister zdrowia zaudytował resort kadencji PO-PSL Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Fot. PTWP

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w czasie sejmowej debaty w środę (11 maja) nad audytem 8 lat rządów PO-PSL wytknął swoim poprzednikom zaniedbania w polityce zdrowotnej, które mogły doprowadzić do utraty wsparcia ze strony funduszy unijnych oraz spadek na samo dno w międzynarodowych rankingach dotyczących służby zdrowia.

Radziwiłł przypomniał, że obecnie kierowany przez niego resort "stanął przed wielkim wyzwaniem ratowania" programu informatyzacji służby zdrowia.

Najpierw o informatyzacji
Spośród 24 części projektu, które mieli przekazać wykonawcy odebrano 13, i to w wersji niepełnej. - Nie przeszły one testów wdrożeniowych, co oznacza, że nie mogą być udostępnione użytkownikom końcowym, czyli pacjentom, lekarzom i aptekarzom - mówił minister.

Poza tym nie działa platforma informatyczna P1, która miała integrować obieg informacji w całym systemie ochrony zdrowia  - Oznacza to po prostu, że nic z tego systemu nie jest obecnie do wykorzystania - powtórzył minister.

Jak podkreślał, kosztorys systemu P1 wynosił ponad 700 mln zł, czego ponad 570 mln zł to finansowanie ze środków Unii Europejskiej; poprzedni rząd wydatkował ponad 400 mln zł z budżetu unijnego.

- Nierzetelne i nieudolne prowadzenie projektu zagrażało odebraniem tych środków, co spowodowałoby całkowite informatyzacji  służby zdrowia. Mimo, że intensywnie pracujemy nad ratowaniem systemu, to polski budżet wciąż jest narażony na ryzyko wielomilionowej straty - uznał Radziwiłł.

Komercjalizacja szpitali nic nie dała?
W ocenie ministra zdrowia innym wielkim problemem jakie kierownictwo resort otrzymało w spadku po poprzednikach jest wynoszące na koniec 2015 r. prawie 14 mld zł zadłużenie publicznych szpitali, z czego prawie 3 mld zł to zadłużenie wymagalne.

Jak uznał, plan komercjalizacji służby zdrowia PO nie przeciwdziałał zadłużaniu się szpitali. - Szpitale przekształcone w spółki wcale nie nie radzą sobie lepiej od SP ZOZ-ów. W wielu przypadkach ich sytuacja jest gorsza, co widać po kolejnych próbach sprzedaży skomercjalizowanych placówek - stwierdził Radziwiłł. 

Według ministra, w szpitalach, szczególnie sprywatyzowanych, widać dzielenie pacjentów. - Zamiast oddłużenia placówek wprowadzono chaos owocujący segregacją pacjentów na tych, których się leczyć opłaca i nie opłaca. Robimy zdecydowany odwrót od takiej polityki - mówił twardo minister.

Punktowani poprzednicy
Radziwiłł zaznaczył, że jego poprzednicy nie wywiązali się ze stworzenia map potrzeb zdrowotnych. Opóźnienia przy ich tworzeniu zagrażały niewywiązaniem się z terminów ustalonych z Komisją Europejską. To z kolei groziło - według ministra - wstrzymaniem wszystkich środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji w ochronie zdrowia w ramach europejskiej polityki spójności, "łącznie nawet 12 mld zł".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH