Tak minął 18 dzień protestu lekarzy rezydentów Minął 18 dzień protestu głodowego lekarzy rezydentów. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Lekarze rezydenci nie mają powodów, by dłużej protestować - ocenił w czwartek (19 października) szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk po spotkaniu z młodymi medykami. Wskazał, że rząd podejmuje działania zmierzające do realizacji ich postulatów.

Minister Kowalczyk i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkali się z protestującymi lekarzami w czwartek. Rezydenci podtrzymali decyzję, że nie wezmą udziału w piątkowym spotkaniu rządowego zespołu ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia.

- Nie widzimy powodów do protestu rezydentów, powinniśmy się zająć następnymi postulatami; rozszerzanie w tym momencie protestu co najmniej budzi zdziwienie - mówił po spotkaniu Kowalczyk.

Minister Radziwiłł przekazał, że premier Beata Szydło zadeklarowała analizy ws. ewentualnego szybszego osiągnięcia 6 proc. PKB. - Pani premier jednoznacznie zadeklarowała, że będziemy jeszcze w tej chwili pracować, analizować możliwości ewentualnego skrócenia czasu dochodzenia do tych 6 proc. PKB, co oznacza, że jeśli to będzie możliwe, taka decyzja może jeszcze zapaść - powiedział Radziwiłł.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów potwierdził, że "jest dyskusja o tym, czy jeszcze da się skrócić czas dochodzenia poniżej 2025 roku". - Oczywiście takie analizy trzeba zrobić, być może to się uda, ale nie można w jeden wieczór, w sposób deklaratywny tego zrobić. Za tym kryją się miliardy złotych i to jest odpowiedzialność za budżet - wskazał Kowalczyk.

Ministrowie przypomnieli, że czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia ma być przeznaczone 4,67 proc. PKB.

Minister Radziwiłł podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia zapowiedział ponadto, że wszyscy rezydenci otrzymają podwyżki od 400 do 500 zł miesięcznie (z wyrównaniem od 1 lipca), a od przyszłego roku dostaną kolejną podwyżkę. Ponadto, zgodnie z projektem rozporządzenia MZ, rezydenci, którzy rozpoczną szkolenie w deficytowych dziedzinach medycyny, będą otrzymywali tzw. dodatek motywacyjny w wysokości 1200 zł brutto.

Minister Radziwiłł ocenił, że decyzja o "oczekiwanym od lat o wzroście nakładów na zdrowie, jest wspólnym sukcesem". - Świadczy o tym, że rząd poważnie traktuje służbę zdrowia - podkreślił.

Jak dodał, "wszyscy ci, którzy w taki czy inny sposób naciskali, oczekiwali, żądali, nie tylko dzisiaj, ale w ogóle, od wielu lat, w tym także lekarze rezydenci, mają w tym swój udział". - Trzeba usiąść razem do pracy nad przyszłością i różnymi zmianami, które będą możliwe - wskazał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH