TK: komisje orzekające o zdarzeniach medycznych są konstytucyjne

We wtorek (11 marca) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o wojewódzkich komisjach orzekających o zdarzeniach medycznych są zgodne z konstytucją, mimo że nie gwarantują udziału w nich lekarzom. Przepisy zaskarżyła Naczelna Rada Lekarska.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy nie odbierają lekarzom konstytucyjnego - jak skarżyła Naczelna Rada Lekarska - prawa do sądu, ponieważ komisja, ani jej członkowie nie mają cech sądu. Komisje mają ułatwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za tzw. zdarzenia medyczne i przepisy je ustanawiające spełniły swe zadanie.

- Komisje przyspieszają procedurę i są uprawnieniem poszkodowanego pacjenta lub jego rodziny. Sąd jest alternatywą - podkreśliła w uzasadnieniu sędzia prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

Postępowanie przed komisją to pozasądowa droga dochodzenia roszczeń wobec szpitali w sprawie błędów medycznych, do których doszło po 1 stycznia 2012 r. Komisja nie orzeka o winie personelu medycznego, stwierdza jedynie, że dane zdarzenie medyczne miało miejsce. Chodzi o przypadki np. zakażenia pacjenta gronkowcem, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo jego śmierć po kuracji niezgodnej z aktualną wiedzą medyczną.

Do komisji można też m.in. zaskarżyć błędną diagnozę, jeśli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby.

Sędzia sprawozdawca podkreśliła w uzasadnieniu, że komisja rozpatruje sprawy majątkowe - dotyczące odszkodowania i zadośćuczynienia, które obciąża albo szpital, albo jego ubezpieczyciela. - Powodem zdarzenia - błędu medycznego, nie musi być błąd lekarza, może to być błąd w generalnej organizacji pracy szpitala, czy działań innego personelu medycznego, czy technicznego - tłumaczyła.

O stwierdzenie, że przepisy nie naruszają konstytucji wnosili przed TK przedstawiciele Sejmu i prokuratora generalnego.

Dyskusyjną kwestią dla Trybunału i stron postępowania było również to, czy Naczelna Rada Lekarska może wystąpić do TK, w każdym przypadku, gdy uważa, że przepisy naruszają interesy jej członków - lekarzy. Wydając orzeczenie Trybunał uznał, że NRL ma prawo wnieść taką skargę w imieniu lekarzy.

- Trybunał w ten sposób wskazał, że samorządy zawodowe mogą dbać o interesy swoich członków - powiedział dziennikarzom po orzeczeniu Trybunału prof. Marek Chmaj, radca prawny NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH