Szydło o ochronie zdrowia: zlikwidujemy NFZ, skupimy się na pacjentach Beata Szydło FOT. PTWP

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło przedstawiła swój program zmian w ochronie zdrowia. Zakłada m.in. likwidację NFZ i wprowadzenie opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach. Cała uwaga powinna być skierowana na pacjenta - podkreśliła Szydło.

- Mam program, plan naprawy służby zdrowia. Chcemy wprowadzić w życie zasadę, o której mówił świętej pamięci minister Zbigniew Religa. Pan profesor mówił, że najważniejszy jest pacjent. Lekarze mają mieć prawo do godnej pracy, służby pacjentowi - powiedziała Szydło podczas środowej (29 lipca) konferencji przed szpitalem powiatowym w Słubicach (Lubuskie).

Zysk nie jest najważniejszy
- Pacjenci mają czuć się bezpiecznie. Nie mogą obawiać się tego, że nie otrzymają w odpowiednim momencie pomocy - stwierdziła.

- Służba zdrowia musi odejść od tej zasady, którą wprowadziła Platforma Obywatelska, że to jest płaszczyzna, w której liczy się przede wszystkim zysk. Pacjenci traktowani są jako cyfry w bilansie finansowym, a lekarzom została przypisana rola księgowych - dodała.

Szydło podkreśliła, że propozycją PiS jest "odbiurokratyzowanie służby zdrowia" i likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Państwo musi wziąć odpowiedzialność za zdrowie Polaków. Stanąć po stronie pacjentów i pracowników służby zdrowia. Trzeba zbudować system, w którym będzie poszanowanie dla ludzi związanych ze służbą zdrowia i przede wszystkim zapewnione bezpieczeństwo i dostęp do bezpłatnej służby zdrowia dla pacjentów - powiedziała.

Kandydatka PiS na premiera zaznaczyła, że jej partia chce przywrócić opieką zdrowotną dla dzieci w szkołach.

Prywatyzacji szpitali mówimy nie
- Nie zgadzamy się na prywatyzację szpitali. Chcemy, żeby w każdej, nawet najmniejszej miejscowości, Polacy mieli poczucie tego, że mają bezpieczny i łatwy dostęp do służby zdrowia - kontynuowała.

Szydło mówiła też o pomysłach PiS na walkę z handlem dopalaczami.

- Dzisiaj słyszymy bardzo dużo zapowiedzi pani premier, codziennie informuje, jakie będzie podejmowała decyzje. Słyszymy o paktach społecznych, o tym, że prawo jest bardzo dobre. Przypomnę, że prawo, które zostało zmienione przez PO, pozwala dzisiaj osoby, które zostały zatrzymane, handlarzy dopalaczami zwalniać za kaucją. Tej walki w tej chwili nie ma, a sytuacja jest naprawdę zła - oceniła.

- Musi być wprowadzona przede wszystkim skuteczne prawo. Ta walka musi być prowadzona rzeczywiście, a nie na papierze - powiedziała Beata Szydło.

Zaznaczyła, że ważna jest także odpowiednia profilaktyka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH