Szwecja: in vitro także dla kobiet żyjących w związkach jednopłciowych

W Szwecji, zgodnie z prawem, z zabiegów zapłodnienia in vitro korzystać mogą kobiety zamężne lub posiadające partnerów. Od 2005 r. sztuczne zapłodnienie dostępne jest również dla kobiet żyjących w związkach jednopłciowych.

Jeśli do zabiegu wykorzystywana jest sperma lub komórka jajowa od dawcy, pozostaje on dla rodziców anonimowy. Dziecko ma jednak prawo w przyszłości uzyskać informację o swoim pochodzeniu - w szpitalach przez 70 lat przechowywany jest dziennik z danymi dawców materiału genetycznego.

Zabieg in vitro jest finansowany ze środków publicznych przez odpowiedzialne za ochronę zdrowia regiony. Koszt zabiegu to 15-30 tys. koron (około 7,5-15 tys. zł).

Władze regionów ustalają granicę wieku dla kobiet i mężczyzn, powyżej której sztuczne zapłodnienie nie jest refundowane. W regionie sztokholmskim kobieta, aby poddać się in vitro, nie może mieć więcej niż 40 lat a jej partner - 55. Najniższa granica dla kobiet to 37 lat.

To zarządy regionów decydują również na jakiej podstawie medycznej kobieta może kwalifikować się do zapłodnienia in vitro. Brana jest również pod uwagę sytuacja społeczna pary, jej stabilność i staż w staraniu się o dziecko.

W regionie sztokholmskim pacjentki mają prawo do trzech darmowych cykli. Refundacja nie obejmuje par, które mają już potomstwo.

W Szwecji in vitro wykonywane jest w prywatnych i publicznych placówkach. Na zabieg w państwowych przychodniach trzeba czekać w kolejce, w Sztokholmie kilka - kilkanaście miesięcy.

Prywatne ośrodki nie mogą wykonywać wszystkich rodzajów zabiegów pozaustrojowych, bardziej skomplikowane odbywają się w państwowych.

W Szwecji państwo umożliwia pracodawcom refundację części kosztów zabiegu in vitro w prywatnych lecznicach. Takie prokreacyjne programy stosują również państwowe firmy, np. Poczta Szwedzka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH