Szumowski rozpoczął cykl spotkań na temat ochrony zdrowia w Polsce Szumowski rozpoczął cykl spotkań na temat ochrony zdrowia w Polsce. Fot. Archiwum

Ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w poniedziałek (16 kwietnia) od wizyty w Chełmie (Lubelskie) rozpoczął cykl spotkań i debat na temat ochrony zdrowia w Polsce.

- Zaczynamy, tutaj na Ziemi Lubelskiej, w Chełmie, spotkania z pracownikami służby zdrowia, z pacjentami, z osobami, którym ta ochrona zdrowia leży na sercu. (…) Moim obowiązkiem jako ministra jest dowiedzenie się, czego oczekują Polacy, czego oczekują pracownicy, właściciele, dyrektorzy jednostek ochrony zdrowia. Siedząc w Warszawie, nie jestem w stanie się tego dowiedzieć. To moja pierwsza, z co najmniej 16 podróży - powiedział Szumowski na konferencji prasowej.

- Zdrowie jest priorytetem tego rządu. To jest priorytet Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił.

Przypomniał, że 18 kwietnia rozpocznie się ogólnonarodowa debata o przyszłości ochrony zdrowia w Polsce. Minister powiedział, że debata ta ma m.in. odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ogromne środki przeznaczane na ochronę zdrowia, które zwiększają się co roku, wykorzystać racjonalnie i tak ulokować "żeby najwięcej pacjentów na tym skorzystało" i żeby przestało brakować pielęgniarek i lekarzy.

- Wiemy o tym, że każde pieniądze służba zdrowia jest w stanie wchłonąć i te pieniądze mogą wyciec przez wszystkie dziury i szczeliny. Jak się wleje młode wino do starych bukłaków, ono wycieknie - powiedział Szumowski.

Zapowiedział działania na rzecz skrócenia kolejek do lekarzy. - Powiecie państwo, że każdy minister zdrowia mówi: skrócimy kolejki. Również większość ludzi mówiła, że się nie da uszczelnić VAT-u. Mam nadzieję, że tym razem, tak samo jak VAT-em, uda się skrócić kolejki - powiedział.

Szumowski przypomniał, że dzięki zwiększeniu nakładów na operacje zaćmy i stawu biodrowego kolejki na te zabiegi maleją.

Zapowiedział też zwiększenie wyceny świadczeń na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. - To oznacza, że będzie więcej pieniędzy w tym systemie dostępu do specjalisty, a to jest bolączka, która wszystkich pacjentów dotyka. To się zadzieje już za chwilę - powiedział minister.

Szumowski powiedział, że poprawi się także sytuacja w psychiatrii, gdzie jest "dramatycznie niska" wycena świadczeń, nie zwiększana od wielu lat. - W tym roku chcemy przeznaczyć około 80 mln zł dodatkowo na psychiatrię. To jest problem, który dotyka coraz częściej młodych ludzi, którzy cierpią na depresje, anoreksje i musimy z tym walczyć - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH