Szumowski: ratownictwo będzie upaństwowione a dodatki ratownikom wypłacone Fot. archiwum

Państwo powinno przejąć odpowiedzialność za ratownictwo medyczne, zapewniając obywatelom bezpieczeństwo. Upaństwowienie systemu jest w programie PiS od dawna - wskazał w środę (11 kwietnia) szef MZ Łukasz Szumowski, komentując pismo Lewiatana do szefa rządu.

Konfederacja Lewiatan zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o skorygowanie kierunku prac nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Według Lewiatana, projekt jest niekorzystny dla przedsiębiorców. Organizacja uważa, że nowe przepisy ograniczą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i prawo własności.

Prace nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która przewiduje m.in. upaństwowienie systemu, dobiegają końca w Sejmie. Z opublikowanego porządku obrad wynika, że trzecie czytanie projektu jest planowane w najbliższy piątek.

- Upaństwowienie ratownictwa medycznego było w programie wyborczym PiS od samego początku. (…) Jest w tym logika: mamy służby ratownicze w Polsce państwowe - straż pożarną i policję - wskazał w środę w rozmowie z dziennikarzami w Warszawie szef Ministerstwa Zdrowia, pytany o pismo Lewiatana.

Jak podkreślił, "państwo powinno wziąć odpowiedzialność także za krytyczny obszar, jakim jest ratownictwo medyczne, co nie znaczy, że w innych obszarach transportów medycznych, również specjalistycznych, nie ma miejsca dla podmiotów prywatnych".

Odnosząc się do zapowiedzi ratowników o ograniczaniu dodatkowych dyżurów 16 i 23 kwietnia, minister stwierdził, że nowela dotycząca Państwowego Ratownictwa Medycznego jest jednym z ich postulatów i ten powód akcji zniknie, gdy przepisy zostaną przegłosowane.

Minister przypomniał, że zobowiązał się do prawnego zagwarantowania ratownikom wypłaty dodatków, które obiecał im poprzedni szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Minister zdrowia podpisał porozumienie z ratownikami w lipcu ub.r. Przez prawie rok to porozumienie nie mogło być realizowane we wszystkich podmiotach, ponieważ nie było regulacji prawnych. (…) NFZ podnosił wycenę świadczeń, w uzasadnieniu pisano, że to m.in. na wypłatę należnych w związku z porozumieniem świadczeń dla ratowników, ale nie wszystkie podmioty je wypłaciły - wskazał. - Ja ze swojej strony przygotowałem rozporządzenie, które gwarantuje realizację podpisanego przez poprzednika porozumienia - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH