Szumowski o porozumieniu: nie chodziło o podwyżki, ale działania propaństwowe Szumowski o porozumieniu: nie chodziło o podwyżki, ale działania propaństwowe. FOT. Paweł Pawłowski/PTWP

W części szpitali, w wyniku porozumienia zawartego między Ministerstwem Zdrowia a rezydentami, lekarze wrócili do pracy w większym wymiarze godzin - poinformował w piątek (16 lutego) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przekazał, że są lokalne konflikty dyrekcji i załóg.

- Mam informacje od dyrektorów, że w części szpitali to porozumienie (lekarzy z ministerstwem z 8 lutego - PAP) skutkowało tym, że lekarze wrócili do pracy w większym wymiarze godzin. Oczywiście tutaj nie możemy - i nie chcemy - nikogo zmuszać do takich działań, bo to jest prawo każdego, żeby pracował w takim wymiarze, w jakim czuje się na siłach - powiedział dziennikarzom minister.

Zaznaczył jednocześnie, że są "nadal pewne lokalne konflikty pomiędzy dyrekcją a załogą".

Szumowski podkreślił, że jest zadowolony z wypracowanego porozumienia. Zaznaczył, że jego istotą nie były podwyżki.

- Tam nie chodziło o podwyżki, (...) ale działania propaństwowe - powiedział.

Wyraził nadzieję, że rozwiązania zawarte w porozumieniu nakłonią lekarzy do pozostawania w Polsce. Jego zdaniem, "odbiurokratyzowanie systemu" oraz ułatwienie pracy powinno "zmniejszyć frustrację" lekarzy.

Ministerstwo Zdrowia i lekarze rezydenci porozumieli się 8 lutego. Strony ustaliły m.in. wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r.; wyższe wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres dwóch lat; zwiększenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu oraz prowadzenie dialogu z zawodami medycznymi.

Lekarze protestowali od 2 października. Początkowo prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

W porozumieniu zapisano, że odsetek 6 proc. PKB na zdrowie ma zostać osiągnięty nie później niż do 1 stycznia 2024 r. Minister Zdrowia ma maksymalnie w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie porozumienia przedłożyć Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zagwarantuje ten wzrost finansowania. W 2018 r. wysokość środków ma być nie niższa niż 4,78 proc. PKB; w 2019 - 4,86 proc. PKB; w 2020 - 5,03 proc.; w 2021 r. - 5,30 proc. PKB; w 2022 - 5,55 proc. PKB, zaś w 2023 r. - 5,80 proc. PKB.

Porozumienie przewiduje, że od 1 lipca br. wynagrodzenie zasadnicze wszystkich lekarzy rezydentów wyniesie 4 tys. zł brutto lub 4,7 tys. zł brutto, jeśli odbywają specjalizację w dziedzinach priorytetowych. Od trzeciego roku szkolenia specjalizacyjnego wynagrodzenia te zwiększą się odpowiednio o 500 lub 600 zł. W porozumieniu zastrzeżono, że rezydenci zachowają swoje dotychczasowe wynagrodzenie, jeśli zapisy porozumienia mogłyby je obniżyć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH