Szumowski: jest projekt rozporządzenia, ratownikom będą wypłacane dodatki Minister zdrowia Łukasz Szumowski; FOT. PTWP

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił projekt rozporządzenia, które ma zagwarantować wypłatę dodatków do wynagrodzenia ratowników medycznych. - Mam nadzieję, że już nie będzie problemów z tym, żeby pieniądze trafiły do osób, którym one się należą - powiedział.

Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami zawarto w lipcu ubiegłego roku. Zakładało ono m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia - wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat - o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych informował, że nie wszyscy ratownicy otrzymali obiecane pieniądze i zapowiadał akcję strajkową, jeśli rząd nie dotrzyma ustaleń porozumienia. Z danych MZ wynikało, że wypłaty w ratownictwie pozaszpitalnym są realizowane na bieżąco, z kolei spośród ratowników zatrudnionych w szpitalach podwyżki otrzymała połowa.

W piątek (23 marca) minister spotkał się z ratownikami i przedstawił im projekt rozporządzenia, które ma prawnie zagwarantować wypłatę dodatków, jakie ratownicy powinni otrzymywać. - Mam nadzieję, że już więcej nie będzie problemów z tym, żeby te pieniądze trafiły do osób, którym one się po prostu należą - powiedział minister na wspólnej konferencji z ratownikami.

Roman Badach-Rogowski z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych powiedział, że na mocy rozporządzenia dyrektorzy otrzymają środki na wypłatę dodatków, a także na wypłatę zaległych pieniędzy dla tych ratowników, którzy ich nie dostali. "Minister Szumowski jest pierwszym ministrem, który tak aktywnie i w tak zdecydowany sposób prowadzi z nami rozmowy, że widać tego efekty" - powiedział Badach-Rogowski. Jego zdaniem, zaległe pieniądze mogą trafić do ratowników już za dwa miesiące.

Badach-Rogowski zapowiedział, że w połowie maja ratownicy będą rozmawiali z MZ "o następnych transzach", a także o wzroście roli ratownika medycznego i podwyższeniu prestiżu tego zawodu.

W ubiegłorocznym porozumieniu minister zobowiązał się też, że podejmie wszelkie działania, aby do listopada 2017 r. została uchwalona tzw. mała nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), która zakłada upaństwowienie systemu PRM. W czwartek podczas drugiego czytania projekt został ponownie skierowany do komisji zdrowia w związku z poprawkami zgłoszonymi przez klub PO.

Badach-Rogowski mówił w piątek, że przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) powinien jak najszybciej zwołać posiedzenie komisji, która zajmie się projektem. "Nie widzimy sensu ponownego składania uwag (poprawek PO - PAP), które wcześniej podczas obrad komisji zdrowia, jak i specjalnej podkomisji, były już odrzucane, często tłumaczone. To jest po prostu celowe działanie, które ma na celu chyba odwleczenie wprowadzenia małej nowelizacji" - ocenił Badach-Rogowski.

Ratownicy zaznaczyli, że nie zawieszają swojego protestu, wskazując przy tym, że mają nadzieję na szybkie procedowanie nowelizacji przez komisję zdrowia.

Olga Zakolska (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH