Szumowski: bez zwiększenia liczby lekarzy nie da się zrezygnować z opt-outów Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Bez zwiększenia liczby lekarzy nie da się zrezygnować z klauzuli opt-out, która pozwala im na pracę ponad 48 godzin tygodniowo - podkreślił w czwartek na antenie RMF FM szef MZ Łukasz Szumowski.

W porozumieniu podpisanym w czwartek między MZ a przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL resort zobowiązał się do podjęcia działań zwiększających kadry, tak by klauzula opt-out, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, przestała obowiązywać od roku 2028.

"Dajemy sobie 10 lat na zwiększenie liczby lekarzy w systemie" - wskazał minister.

Podpisanie tzw. klauzuli opt-out przez lekarza jest dobrowolne. Oznacza ona wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Dzięki opt-outom w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

Pytany o zapisy czwartkowego porozumienia minister wskazał, że "ciężkiej pracy nikt z barków lekarzy nie zdejmie, ale można im trochę pracę ułatwić". Podkreślał także fakt ustalenia przyspieszenie zwiększania nakładów na zdrowie; docelowo do 6 proc. w 2024 r. Uchwalona pod koniec listopada ub.r. Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że 6 proc. PKB zostanie osiągnięte w 2025 r.

Minister wskazywał, że w tym roku na zdrowie zostaną przeznaczone dodatkowe 2 mld 160 mln zł, a dzięki porozumieniu do 2024 r. do systemu ochrony zdrowia trafi dodatkowe 16 mld zł.

"To są konkretne pieniądze" - ocenił. "Potrzebujemy większej liczby miejsc szkolących pielęgniarki; potrzebujemy większej liczby szkolących się lekarzy; potrzebujemy więcej środków na finansowanie tych świadczeń, na które się czeka najdłużej" - wskazał.

Minister mówił także o potrzebie zmian w koszyku świadczeń gwarantowanych. "Już wiem, że część świadczeń z onkologii jest deficytowa" - wskazał.

Minister był pytany o zapis porozumienia, mówiący o wzroście wynagrodzeń lekarzy specjalistów, którzy zobowiążą się nie wykonywać tożsamych świadczeń medycznych w innej placówce niż główne miejsce zatrudnienia. Od 1 lipca będą oni otrzymywać nie mniej niż 6750 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego.

"Lekarz specjalista który zechce pracować w jednym miejscu, będzie otrzymywał godziwe wynagrodzenie - 6750 zł brutto w podstawie, do tego dochodzą pochodne, dyżury, czyli sumarycznie - jak analizowaliśmy z lekarzami specjalistami z OZZL - to wychodzi ok. 10 tys. zł" - wskazał szef MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH