Szulc w Sejmie o środkach na przekształcenia szpitali

Resort zdrowia przedstawił sejmowej komisji informację o działaniach rządu związanych z wprowadzaniem ustawy o działalności leczniczej. Jak podkreślił wiceminister zdrowia Jakub Szulc, w budżecie zapewniono na ten cel środki, przygotowywane są brakujące rozporządzenia.

Jak poinformował Szulc we wtorek (12 lipca) na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, koszty realizacji ustawy oceniono na ok. 1,7 mld zł. W tegorocznym budżecie przeznaczono na ten cel ok. 970 mln zł. Szulc ocenił, że powinna to być wystarczająca suma, ponieważ proces przekształceń będzie trwać, nie wszystkie odbędą się w tym roku. Zapowiedział, że w razie potrzeby będą na ten cel uruchomione dodatkowe środki z rezerwy celowej.

Szulc dodał, że ustawa zawiera 31 upoważnień do wydania rozporządzeń, z czego 19 jest w gestii resortu zdrowia. Jak poinformował, część aktów wykonawczych obowiązujących do tej pory, po wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej zachowała ważność. Zapowiedział, że te projekty rozporządzeń, których brakuje, w najbliższym czasie zostaną przekazane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Ustawa o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca br., reguluje m.in. kwestię przekształceń szpitali. Nie wprowadza ona obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

Jak poinformował Szulc, obecnie ponad 100 szpitali funkcjonuje w formie spółki prawa handlowego. Do ministerstwa w trybie tzw. planu B (rządowego programu wsparcia "Ratujemy polskie szpitale") do 1 lipca wpłynęło 48 wniosków, z czego 37 zrealizowano; 18 wniosków wpłynęło w tym roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH