Szulc: nie zakażemy kontraktów, proponujemy zabezpieczenia

Proponujemy protestującym pielęgniarkom zabezpieczenia, które mają na celu uniemożliwienie przymuszania ich do pracy na podstawie kontraktów, ale nie możemy zakazać tej formy zatrudnienia - podkreślił w poniedziałek (21 marca) wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Szulc przypomniał, że pielęgniarki mają możliwość zatrudnienia na kontraktach od 1998 roku, a w 2005 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można tego zakazać.

- My niczego nie zmieniamy, nie wprowadzamy żadnej nowości. Doprecyzowujemy istniejące przepisy - powiedział Szulc.

Wiceminister podkreślił także, że podczas negocjacji resort przedstawił przedstawicielkom Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych propozycje zabezpieczeń mających na celu ochronę przed przymuszaniem do podpisywania kontraktów i bezprawnym wydłużaniem czasu pracy.

- Przez cztery dni rozmów panie podkreślały, że są przeciwne kontraktom, ponieważ ta forma zatrudnienia jest wykorzystywana przez dyrektorów szpitali, by ograniczać ich prawa. My przedstawiliśmy zabezpieczenia, które mają przed tym chronić - wtedy usłyszeliśmy, że panie chcą, by kontrakty zostały zlikwidowane - powiedział Szulc. Dodał, że obecnie na kontraktach zatrudnionych jest 5 proc. pielęgniarek i 40 proc. lekarzy.

Zaznaczył, że Ministerstwo Zdrowia jest gotowe do rozmów z pielęgniarkami na temat problemów związanych z pracą na kontraktach i ma przygotowane rozwiązania, ale nie może zakazać tej formy zatrudnienia.

Przedstawicielki OZZPiP piąty dzień okupują sejmową galerię. Domagają się wprowadzenia zakazu zatrudniania ich w szpitalach na podstawie kontraktów. Jak twierdzą, nie jest to sprzeczne z prawem.

- Protest jest kontynuowany. Przekażemy dziś marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie i ministrowi Michałowi Boniemu opinię prawną niezależnego eksperta, z której wynika, że nasze oczekiwania nie są sprzeczne z konstytucją. Oczekujemy na rozmowy - powiedziała agencji wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH